Poznáme víťazov 10. ročníka súťaže novinárska cena 2013

29.04.2014

10295293-764533390253461-7928765069965620784-o

Víťazi a nominovaní autori:

Najlepšia fotografická aktualita

víťaz: Boris Németh, Z rozvodneného Dunaja sa stala atrakcia, .týždeň
Martin Baumann, Posledná cesta domov, TASR
Boris Németh, Relikvie Don Bosca, .týždeň

Najlepšia fotografická reportáž

víťaz: Zuzana Halánová, Daniel Laurinc, Vždy budem tvoja mama, .týždeň
víťaz: Milan Illík, Crew Teens, SME, Pravda, Trend
Martin Bandžák, Následky katastrofy tajfúnu Haiyan na Filipínach, fieldtrack.magna.sk
Zuzana Halánová, Daniel Laurinc, 15 minút, SME

Najlepší česko-slovenský kreslený vtip, komiks, karikatúra

víťaz: Vladimír Renčín, Kreslený humor, Právo
Natália Ložeková, Vladári 2013, .týždeň
Mikuláš Sliacky, Rubrika Sliackeho Kameňák, Nový Čas

Česko-slovenská cena verejnosti

víťaz:  Dušan Karolyi, Odmena pre známu?, Za odvahu vyhadzov po sedemnástich rokoch, Zabrali voľby?, Trend

Cena Google pre mladé talenty dátovej žurnalistiky

víťaz: Ondrej Proksa, Projekt VýsledkyVolieb.sk, Fakulta Informatiky a informačných technológií STU v Bratislave
Lucia Mlynčeková, Projekt vytvorenia prehľadnej mapy mesta Trenčín, Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave
Samuel Molnár, Projekt analýzy výkonnosti súdov, Fakulta Informatiky a informačných technológií STU v Bratislave

Cena Google za inovatívnu profesionálnu online žurnalistiku

víťaz: Gabriel Šípoš, Samuel Spáč, Peter Klátik, Kto je s kým rodina na našich súdoch, blog.sme.sk
Miroslava Kernová, séria článkov, blog.sme.sk
Pavel Sibyla, Tomáš Prokopčák, Filip Struhárik, Tomáš Halász, MONO magazín

Najlepší článok uverejnený na blogu

víťazka: Boba Baluchová, Lekcie rozvoja, blog.sme.sk
Radovan Bránik, Ako sa na vás môže veľká poisťovňa zvysoka vykašľať, blog.sme.sk
Kristína Brnčová, séria článkov, blog.sme.sk
Martin Dubéci, séria článkov, blog.sme.sk
Dália Gregorová, Interrupcie, znásilnenie a spoločenská diskusia, blog.sme.sk

Najlepší komentár v printových médiách

víťaz: Marián Leško, séria komentárov,Trend
František Múčka, séria ekonomických komentárov, SME
Pavel Sibyla, séria komentárov, SME
Miriam Zsilleová, Nechytajte zadky hosteskám, Rozhodnutie Lary Croft, SME

Najlepší  regionálne publikovaný príspevok v printových médiách

víťaz: Jaroslav Vrábeľ, Katarína Gécziová, Marián Kizek, Európske hlavné mesto kultúry Košice 2013, Košický Korzár
Lenka Juríčeková, Prežili holokaust, rachot kanónov i smrť svojich rodičov v plyne, SME Bratislava
Darina Kvetanová, Bezákove centrá zostali bez rozpočtu: Arcibiskupský úrad odmieta povedať, čo ďalej, Trnavsko
Lucia Tkáčiková, Séria článkov o bratislavských sídliskách, SME Bratislava

Najlepší regionálne odvysielaný príspevok v elektronických médiách

víťazka: Iveta Kováčiková, Športový areál v Orlovom, ITV informačno – spravodajská televízia Považská Bystrica
Miriam Hozzová, Emil Herr, Malí hrdinovia, TV Poprad
Rastislav Iliev, séria reportáží o vývoji kauzy MŠ na Exnárovej, TV Bratislava

Najlepší analyticko-investigatívny príspevok v elektronických médiách

víťaz: Ivan Brada, Utajený podnikateľ, RTVS
Miroslav Kern, Martina Pažitková, Štát skladuje vzduch za milióny eur, TV SME
Peter Navrátil, séria príspevkov z relácie „Občan za dverami“, RTVS

Najlepší analyticko-investigatívny príspevok v printových médiách

víťazka: Zuzana Petková, Nezdaníš sponzora svojho, Utajené obchody, Ako sa z Ivana Kmotríka stal futbalový developer, Trend
Veronika Folentová, Ján Krempaský, Sme v nemocnici, SME
Filip Struhárik, Lukáš Onderčanin, Lucia Vitteková, Ukradnuté fotky, falošní blogeri. Aj takto sa robí marketing v prospech Smeru., MONO magazín
čestné uznanie: Dušan Karolyi, Odmena pre známu?, Za odvahu vyhadzov po sedemnástich rokoch, Zabrali voľby?, Trend

Najlepší rozhovor v printových médiách

víťaz: Karol Sudor, Prolife aktivista: Potrat nepripúšťam ani pri ohrození života ženy, SME
Martin Hanus, Jozef Majchrák, Sudcovia zmenili charakter štátu, .týždeň
Martin Mojžiš, Učiteľ nesmie vysvetľovať, .týždeň

Najlepší rozhovor, beseda, diskusia v elektronických médiách

víťaz: Štefan Hríb, Karol Sidon: Svet rabína, Večer pod lampou, RTVS
Branislav Závodský, Braňo Závodský Naživo: Ľubomír Jahnátek, Rádio Expres

Najlepšia rozhlasová a televízna reportáž v elektronických médiách

víťaz: Pavol Fejér, Február definitívne víťazný, RTVS
Ivan Brada, Medzinárodná blamáž, RTVS
Silvester Lavrík, Renátine kríže, RTVS
Martina Pažitková, SME v nemocnici a SME v Kecerovciach, TV SME
Gregor Martin Papucsek, Šport Rasizmus, RTVS

Najlepšia reportáž v printových médiách

víťaz: Patrik Galajda, Michal Gavroň, Pavel Sibyla, Martina Vyskočová, Celibát. Prečo ľudia odmietajú sex, MONO magazín
Martin Hanus, Jozef Majchrák, Andrej Bán, Bystrické dni hnevu, .týždeň
Mikuláš Jesenský, Juraj Koník, Rudolf Sivý, Martina Pažitková, Vladimír Šimíček, SME v Kecerovciach, SME

Cena Asociácie vydavateľov tlače

víťaz: Marián Leško, séria komentárov, Trend
Tomáš Bella, Zabije nás nakoniec úspech našich automobiliek?, SME
Martin Mojžiš, Učiteľ nesmie vysvetľovať, .týždeň

Cena otvorenej spoločnosti

víťaz: Martina Pažitková, Mikuláš Jesenský, Juraj Koník, Rudolf Sivý, Vladimír Šimíček, SME v Kecerovciach, týždeň v rómskej osade, SME
Lukáš Onderčanin, Filip Struhárik, Lucia Vitteková, Ukradnuté fotky, falošní blogeri. Aj takto sa robí marketing v prospech Smeru., MONO magazín
Karol Sudor, Prolife aktivista: Potrat nepripúšťam ani pri ohrození života ženy; Keď vytiahol pištoľ, iba som prosila o život, SME