Pripájame sa k výzve na riešenie situácie v Maďarsku

12.09.2014

Okotars2

V pondelok ráno 8. septembra vtrhla do kancelárií dvoch maďarských mimovládnych organizácií Ökotárs a Demnet v centre Budapešti polícia.  Raziu vykonali aj v bytoch zamestnancov organizácií. Podľa portálu echo24.cz, polícia zamestnancom bránila v akomkoľvek použití mobilných telefónov a zabavila všetky počítače a sieťové servery. Ako dôvod uviedla spreneveru a neoprávnené finančné aktivity spáchané neznámym páchateľom.

Zo strany maďarskej vlády to nebol prvý útok. Už na jar prebehlo niekoľko neohlásených finančných inšpekcií. Na základe ich výsledkov Maďarsko obvinilo Nórsko z ovplyvňovania ich vnútornej politiky pomocou finančných mechanizmov.

Vyjadrujeme svoju solidaritu s nezávislým mimovládnym sektorom v Maďarsku a spolu s ďalšími zástupcami MVO z celej Európy sa pripájame k výzve pre čelných predstaviteľov európskych inštitúcií. Obťažovanie maďarských organizácií Orbánovou vládou v snahe prevziať plnú kontrolu štátu nad ich činnosťou považujeme za priame porušenie základných slobôd a princípov Európskej únie.

Celé znenie výzvy, ktorou vyjadrujeme našu podporu spolu s ďalšími organizáciami, nájdete tu.

Mimovládna organizácia Ökotárs bola založená v roku 1991 a sústreďuje sa predovšetkým na aktivity spojené s ochranou životného prostredia. Predmetom záujmu Demnetu je sledovanie vývoja demokracie a jej dodržiavania v Maďarsku a ďalších krajinách východnej Európy. 

 

 

Aktuality