Akadémia investigatívnej žurnalistiky pozná svojich prvých absolventov

20.09.2021

Nadácia otvorenej spoločnosti, Bratislava a Nadácia Pontis uplynulý víkend zorganizovali odborné školenie slovenských novinárov a novinárok venované kvalitnej investigatívnej práci, ktorá môže pomáhať celej krajine.  

Počas troch dní workshopov, prednášok a diskusií žurnalisti nabrali množstvo nových poznatkov a dobrých tipov od skúsenejších kolegov zo Slovenska i zahraničia, načerpali inšpiráciu na nové témy a spoznali nových kolegov z médií aj občianskeho sektora.

Akadémiu investigatívnej žurnalistiky (AIŽ) sme tento rok spustili ako špeciálny vzdelávací projekt Fondu investigatívnej žurnalistiky s cieľom rozšíriť znalosti a vedomosti profesionálnych novinárov a novinárok či zástupcov investigatívnych a mimovládnych organizácií, ktoré sa zameriavajú na odhaľovanie a analyzovanie významných káuz a udalostí na Slovensku.

Počas troch intenzívnych dní workshopov sme spojili odborníkov z oblasti investigatívy a médií s mladými profesionálmi a začínajúcimi novinármi a novinárkami, ktorí chcú prispieť k rozvoju investigatívnej žurnalistiky na Slovensku. Cieľom AIŽ je nadviazať na odkaz novinára Jána Kuciaka, ktorý bol inšpiráciou pre slovenskú žurnalistiku nielen dôkladnou prácou s otvorenými zdrojmi a dátami, ale i produktívnou spoluprácou s kolegami z iných redakcií.

„Tragická vražda Jána Kuciaka celému Slovensku ukázala, aká je práca novinárov dôležitá, ale aj riskantná. A nech sa v politike či spoločnosti deje čokoľvek, my na prácu a odkaz Jána Kuciaka nechceme zabudnúť. Preto sme sa s Nadáciou Pontis rozhodli, že chceme ešte viac prispieť k odbornému vzdelávaniu mladých novinárov, aby vedeli odhaľovať významné kauzy, ale zároveň chrániť seba a svoje zdroje a robiť svoju prácu zodpovedne, efektívne a kvalitne, na prospech celej spoločnosti,“ uviedla Miroslava Širotníková, manažérka projektu z Nadácie otvorenej spoločnosti.

Skupine nových i skúsenejších novinárov a novinárok svoje skúsenosti a rady odovzdal investigatívny novinár Martin Turček z portálu Aktuality.sk, Lukáš Diko, šéfredaktor Investigatívneho centra Jána Kuciaka, Peter Kunder, riaditeľ Aliancie Fair-Play, ale i zahraničná investigatívna reportérka Sarah Hurtes, ktorej témy sa objavili na stránkach The New York Times či Guardian. Účastníci Akadémie prišli z redakcií printových, elektronických i online médií, z regiónov i z medzinárodných redakčných tímov.

Akadémia investigatívnej žurnalistiky by nemala šancu vzniknúť bez podpory našich partnerov a sponzorov, ktorým srdečne ďakujeme za to, že im záleží na lepšej krajine a kvalitnej, zodpovednej žurnalistike. Špeciálne chceme poďakovať za podporu našim hlavným partnerom z Nadácie Pontis a ich Fondu pre transparentné Slovensko a Veľvyslanectvu Holandského kráľovstva na Slovensku. Zoznam všetkých darcov Fondu investigatívnej žurnalistiky nájdete na našom webe.

Čítajte naše príbehy

Naše projekty

Pozrite si na čom pracujeme.
zobraziť projekty

Newsletter