Bratislavu navštívi režisérka Agnieszka Holland. Vystúpi na konferencii o storytellingu

24.09.2018

Bratislava, 24. septembra 2018 – Svetovo uznávaná filmárka pôvodom z Varšavy má na konte Zlatý Glóbus, viacero nominácií a cien z filmových festivalov v Benátkach, Cannes aj v Berlíne a tri nominácie na Oscara. Do Bratislavy pricestuje na konferenciu venovanú silným príbehom s názvom Storytime. 16. októbra v rámci nej vystúpi v štúdiu L+S. Spolu s ďalšími rečníkmi bude hovoriť o tom, ako silné príbehy menia svet aj v dnešnej dobe facebookových statusov, emotikonov a instantných fotiek. Vstupenky je možné kúpiť na internetovej stránke storytime.osf.sk.

„Na javisku vystúpia hostia, ktorí sa celý život inšpirujú reálnymi postavami, hrdinami aj antihrdinami. Vo svojich príbehoch ukazujú odvážnych jednotlivcov, pomáhajú odkrývať fakty, vyvracať klamstvá a každým kúskom textu, fotkou alebo videom dopĺňajú našu spoločnú pamäť. No sú to predovšetkým ľudia, ktorým záleží na tom, aby sa príbehy krajín, v ktorých žijú, skončili happy endom. Myslíme si, že v súčasnej spoločensko-politickej situácii, ktorá vládne na Slovensku, je diskusia o tom, ako takéto príbehy tvoriť, mimoriadne dôležitá,“ hovorí Ľubica Stanek z Nadácie otvorenej spoločnosti, ktorá podujatie organizuje. Jeho hlavné témy pripomínajú odkaz tragicky zosnulého investigatívneho novinára Jána Kuciaka: „Pred dvoma rokmi vystúpil na tomto podujatí Ján Kuciak. Chceme, aby myšlienky, o ktoré sa vtedy podelil, ostali žiť medzi nami a z toho vyplynuli aj tri nosné piliere tohto ročníka – odvaha, pamäť a hľadanie pravdy,“ dopĺňa Natália Tomeková z nadácie.

Okrem poľskej režisérky s príhovormi vystúpia napríklad scenárista kultového českého filmu Pelíšky a filmová dvojička Jana Hřebejka Petr Jarchovský. Je takisto držiteľom dvoch oscarových nominácií za filmy Musíme si pomáhat a Želary. Ďalšími potvrdenými hosťami sú holandská spisovateľka Manon Uphoff, ktorá v roku 1994 publikovala slávny príbeh Poep, na Oscara nominovaný katalánsky režisér Carles Bosch (dokumentárne snímky Balseros, Septiembres, Petitet a Bicycle, Spoon, Apple), rumunský investigatívny novinár Victor Ilie a slovenský sociológ a publicista Michal Vašečka. Zoznam hostí však nie je konečný a organizátori sľubujú ešte ďalších zaujímavých storytellerov a storytellerky.

Podujatie sa uskutoční v bratislavskom štúdiu L+S. Organizátori momentálne kompletizujú program. Verejnosti ho predstavia v najbližších dňoch na webovej stránke storytime.osf.sk. Na tomto webe si môžu záujemcovia zakúpiť aj vstupenky, ktoré v úvode stoja 68 € (Early Bird), pre študentov 48 €. Po skončení predpredaja budú dostupné už za plnú sumu 98 €.

Čítajte naše príbehy

Naše projekty

Pozrite si na čom pracujeme.
zobraziť projekty

Newsletter