Česť a sláva (politickej) satire – reakcia na článok konšpiračného média Zem a vek

24.08.2016

Od polovice augusta ožili konšpiračné weby a sociálne siete správou o tom, že zo serverov Nadácií otvorenej spoločnosti sa hackerom podarilo dostať k interným materiálom pod názvom DC-leaks, ktoré usvedčujú ich zakladateľa Georga Sorosa z ovplyvňovania verejnej mienky, politiky a rozvracania Európy.

Konšpiračný magazín Zem a vek temným perom J. Poláčka píše o „démonizácii protivníka“ prostredníctvom platených komunikátorov. Ako príklad „arogantnej a cynickej komunikácie zameranej na dehonestáciu, zosmiešňovanie a relativizovanie iných názorov“ na Slovensku uvádza časť dokumentu Nadácie, ktorý je venovaný boju s hejtom (nenávisťou) v online prostredí. Citovaný dokument hovorí o využívaní prvkov humoru a satiry ako zbraní na potláčanie tohto online fenoménu.

Čo sa pánovi Poláčkovi javí ako cynické a arogantné považujeme za veľmi potrebné. Áno, jedným z cieľov Nadácie otvorenej spoločnosti na Slovensku je bojovať s nenávisťou a to aj v online prostredí. Robíme to už dlhší čas prostredníctvom kampaní ako Don’t masturhate, Povedz mi to do očí, či v lete spustenej ALE hejt neskryje a ďalšími sprievodnými aktivitami.

Autor sa mýli iba v jednom – G. Soros a Nadácia otvorenej spoločnosti nestoja za všetkým, čo sa na poli občianskych iniciatív deje. Na túto „démonickú“ schopnosť nemáme dosť ľudí a ani bájny rozpočet. Výsledky práce na poli boja s hejtom a odhaľovania nepodložených konšpirácií z dielne Spoločnosti pre občiansku diskusiu (SOD), ktorá je autorom stránky „Prečo ľuďom hrabe“ sú výlučne jej vlastným dielom. SOD sú občania Slovenska, ktorých vtipné a satirické statusy odhaľujú a áno – zosmiešňujú – hejterov a konšpirátorov bez našej podpory a v ich voľnom čase.

To, že sa táto práca p. Poláčkovi javí akoby bola písaná „presne podľa uvedeného manuálu, aj keď kauzalita môže byť opačná“ je presne to, čo nás spája s ľuďmi rovnakého zmýšľania. Nie sú to peniaze, ale presvedčenie, že za hodnoty otvorenej spoločnosti treba neustále zápasiť. V zmýšľaní autora „cynická a arogantná komunikácia“ sa vo svete slobodných občanov volá (politická) satira. Ľudstvo ju pozná asi od čias, kedy sa začalo dorozumievať ľudskou rečou. Satira a humor je skratka, ktorú človek použije vtedy, keď na presvedčenia partnera v dialógu už vyčerpal všetky rozumné argumenty. U nás majstrami tohto žánru boli a sú napr. M. Lasica a J. Satinský, M. Markovič, RND, sľubne sa ukazujú aj J. Gordulič a mnohí ďalší.

Na rozdiel od hejterov nikoho nemlátia, nevešajú ani neposielajú do táborov a do plynu. Apelujú na zdravý rozum a občianske súžitie a porozumenie bez ohľadu na rasu, vieru či orientáciu. Preto – česť a sláva tomuto druhu bezbolestnej arogancie a cynizmu.

Čítajte naše príbehy

Naše projekty

Pozrite si na čom pracujeme.
zobraziť projekty

Newsletter