Desatoro ako sa brániť hoaxom

    1. Všimni si, z akého zdroja správa pochádza. Ak informáciu nájdeš v bulvárnom médiu či na zvláštnom webe venujúcom sa chemtrails, iluminátom či zázračným liečbam rakoviny savom, je treba k nim pristupovať obozretne. K overeniu zdroja ti môžu pomôcť zoznamy konšpiračných webov, ktoré pripravujú odborníci a odborníčky sledujúci dezinformácie a falošné správy na internete. Aktuálny zoznam českých a slovenských webov šíriacich nepravdivé správy nájdeš napríklad na webe Konšpirátori.sk.
    2. Vieš nájsť na internete podobný článok? Zadaj do vyhľadávača Google časť článku a over si, či o udalosti informujú aj iné médiá a aké médiá to sú. Obzvlášť konšpiračné weby používajú mnoho odkazov na iné, rovnako konšpiračné stránky.
    3. Prečítaj si viac ako len titulok. Obzvlášť ak sa ti zdá byť poburujúci, neuveriteľný alebo ťa rozhnevá. Pochybné weby, ale aj niektoré tradičné médiá používajú titulky, ktoré neraz vôbec nesedia k obsahu článku, alebo dokonca tvrdia opak toho, čo nájdeš „dnu“.
    4. Zdá sa ti informácia neuveriteľná a poburujúca? Falošné správy útočia na naše emócie, bývajú bombastické, popisujú blížiace sa veľké nebezpečenstvo. Alebo sa tvária, že prinášajú utajené informácie, o ktorých celý svet mlčí. V takýchto prípadoch buď v strehu a správu si veľmi dôkladne over predtým, ako ju budeš zdieľať ďalej.
    5. Má článok uvedeného autora? Neuvedenie mena autora je ďalším varovným signálom. Niektoré weby však články podpisujú vymyslenými identitami. Je preto dobré si tiež overiť, či daný autor skutočne existuje a akým témam sa vo svojej práci venuje. Alebo je niekedy autorstvo pripisované človeku, ktorý s tým nemá nič spoločné (pozdravuje Milan Lasica).
    6. Aké používa daná správa dôkazy? Mnoho správ cituje oficiálne zdroje alebo zdroje, ktoré pôsobia oficiálne. Neraz však bez toho, aby to uvedený zdroj skutočne tvrdil. Môžeš sa stretnúť s falošnými grafmi či s citátmi, ktoré nik nepovedal. Dnes si však už zvyčajne vieš ľahko skontrolovať, či nejaké ministerstvo alebo polícia naozaj tvrdí to, čo sa dočítaš v článku. Svoje stanoviská totiž zverejňujú aj na vlastných webstránkach.
    7. Ak správa obsahuje videá alebo fotografie, over si ich. FotoForensics ti pomôže odhaliť, či bola fotografia pozmeňovaná. Originálny zdroj fotografie zase môžeš nájsť prostredníctvom Google Images. Stáva sa totiž, že fotografia je síce skutočná, ale je použitá v úplne inom kontexte.
      S videom ti pomôže CitizenEvidence, kde si môžeš overiť pravosť videa z YouTube. Pri videách z iných stránok je postup komplikovanejší – bude treba googliť pomocou kľúčových slov či výrokov, ktoré vo videu zazneli.

      best-photoshop-fails-funny-pics-8
    8. Skontroluj dátum. Niektoré nepravdivé správy nie sú tak úplne nepravdivé. Niekedy ide o príbehy, ktoré sa naozaj stali niekedy v minulosti. Objavia sa však znova, akoby sa stali teraz a je im pripisovaný nový a nepravdivý kontext.
    9. Nie je to už vyvrátený hoax? Existuje niekoľko webov, ktoré sa profesionálne venujú odhaľovaniu hoaxov a nepravdivých správ. Ich zoznam nájdeš napríklad na českých stránkach HateFree.cz, Manipulátoři.cz, výroky politikov si môžeš overiť na slovenskej stránke Demagog.sk a ak vieš po anglicky, veľmi dobré sú stránky Snopes.com či FactCheck.org.
    10. Všetci máme nejaké predsudky. Ľudia majú tendenciu automaticky veriť správam, ktoré potvrdzujú ich vlastné predsudky a presvedčenia. O to viac je potrebné, aby sme to o sebe vedeli a dávali si väčší pozor, keď sa chystáme pohoršení zdieľať emóciami nabité články o hranolkách, ktoré nám ide vziať Európska únia (nejde!).

BONUS: Over si, či správa nie je myslená ako vtip, nebola uverejnená 1. apríla alebo na webe, ktorý úmyselne šíri satirické správy (ako napríklad TheOnion.com, az247.cz a podobne).

Na internete nájdeš obrovské množstvo informácií, nie je možné overiť si vždy a všetko. Ak je však správa podozrivá, obsahuje niektoré z týchto 11 varovných signálov, ale nepodarí sa ti overiť skutočnosť, radšej ju nezdieľaj. Aj ty si influencer v rámci svojich sociálnych sietí a ovplyvňuješ to, čo tvoji kamaráti čítajú a čomu veria. Rob to teda zodpovedne a s úctou ku skutočnosti.

Projekt Hra na pravdu bol zrealizovaný s finančnou podporou Nadácie Slovenskej sporiteľne.

SLSPNadacia_external-material_box

Autor/ka: Nadácia otvorenej spoločnosti 20.11.2017