Našou menou je láska

19.07.2023

Misiou programu Aflatoun je zabezpečiť pre všetky deti prístup ku kvalitnému sociálnemu a finančnému vzdelávaniu.

Práca s ľuďmi je ťažká, no zároveň aj zaujímavá a kreatívna. Kým sa však odohráva len „na papieri“, jej výsledky síce môžu byť veľkolepé, ale stále sú iba teoretické. Našou snahou pri realizácii programu Aflatoun je preniesť aktivity z papiera do terénu a overiť si, aké výsledky vieme takto dosiahnuť.

Približne pred rokom, keď končil školský rok a na júl boli do MŠ prihlásené zväčša deti zamestnaných rodičov, uvažovali sme s kolegyňami nad tým, ako trávia prázdniny tie zvyšné deti. Niektoré už vedeli, že pôjdu na dovolenku či k starým rodičom. Rómskym deťom tieto plány nehovorili nič… Ani Aflatounovi nevedeli povedať, čo budú robiť, teda okrem toho, že sa budú hrať a pozerať telku.

Vymysleli sme si preto letné aflatounske aktivity pre rómske deti z materskej školy a ich rodičov. Každý týždeň sme spravili jednu aktivitu podľa metodiky Aflatot – so zajacom  a korytnačkou sme sa naučili o našich schopnostiach, vlastnostiach a talente, mravec a lúčny koník nám pomohli zistiť, ako sa spravodlivo podeliť, počas výletu na Spiš sme si vyskúšali, aké je to nakupovať za skutočné peniaze a spoločne sme plánovali, ako čo najlepšie tráviť svoj voľný čas.

Záujem o účasť na aktivitách bol veľký a postupne sa ich začali zúčastňovať aj starší súrodenci „našich“ detí. Letné prázdniny sa prehupli do školského roka a my, posilnené úspechom našich snáh, sme s aktivitami pokračovali aj počas školského roka.

Tentokrát sme už začali aktívne zapájať aj rodičov. Aktivity sa vždy opierali o tému z metodiky, ale vychádzali aj z bežných reálií (napríklad vianočné posedenie sme venovali téme dôležitých ľudí v našich životoch, počas veľkonočných tvorivých dielní sme sa s rodičmi učili, aký je rozdiel medzi potrebami a prianiami, Týždeň peňazí sme venovali spoznávaniu peňazí a aktivita Tri žaby bola našou inšpiráciou pri vzdelávaní v oblasti starostlivosti o dieťa, kde sme sa s rodičmi učili, ako  nosiť bábätko). Samozrejme, nečakala som zázraky – napríklad, že rodičia odrazu začnú sporiť, budú peniaze míňať rozumnejšie, či začnú mať v láske všetkých ľudí zo svojho okolia.

Deti dostávali za aktívnu účasť na aktivitách aj drobné odmeny – v lete lopty, švihadlá, stierateľnú tabuľku na písanie, rozprávkové pexeso, sladkosti, na Vianoce balíčky – salónky, koláče, ponožky pre deti, adventný kalendár, počas Týždňa peňazí pokladničku prasiatko, čokoládové mince, na Veľkú noc čokoládové vajíčka, zajačiky a na rozlúčke batôžtek plný pomôcok do 1. ročníka.

Lenže rok je dlhá doba… S kolegyňami sme tieto aktivity robili zväčša spontánne, ale nápadito,  väčšinou v našom voľnom čase, ale s láskou. A tá bola počas roka vnímaná veľmi intenzívne; bola nám vrátená tak, ako sme naozaj nečakali.

Deťom, ktoré odchádzajú do 1. ročníka, zorganizovali rodičia rozlúčku. Do organizácie chceli zapojiť aj rómskych rodičov, no tí, ako každý rok, odmietli, takže ich deti sa rozlúčky nezúčastnili.

Na druhý deň sme v MŠ organizovali rozlúčku s Aflatounom a pozvali sme aj rómske deti, ktoré už posledný týždeň do MŠ nechodili, a ich rodičov. Potešilo nás, že prišli. Všetci slávnostne vyobliekaní, učesaní, s úsmevom na tvári. Po odchode detí do tried sme rómskym mamičkám urobili kávu a ešte sme chvíľku posedeli, porozprávali sa, zhodnotili školský rok. Keď sme už všetkým popriali pekné prázdniny a vyslovili nádej, že aj toto leto sa budeme stretávať pri aflatounskych aktivitách, rodičia vstali a zavolali svoje deti k sebe. Každému dali do ruky kvety, aby ich odovzdali nám, učiteľkám, asistentkám a pani psychologičke. Mala som ich v rukách 15 a slzy v očiach. Na otázku, prečo si robili výdavky odpovedali, že nám chceli urobiť radosť, lebo ich máme radi.

Vtedy som si uvedomila, že aj keby si z aflatounskych aktivít nezapamätali ani deti, ani rodičia absolútne nič, naučili sme ich jednu veľmi podstatnú vec – že netreba vedieť iba brať, ale aj dávať.

 

Gabriela Hanisek Salová, MŠ Raslavice

 

 

Za podporu pri realizácii programu Aflatoun ďakujeme Nadácii Národnej banky Slovenska.

 

Čítajte naše príbehy

Naše projekty

Pozrite si na čom pracujeme.
zobraziť projekty

Newsletter