PODPORA Islamskej nadácii na Slovensku a moslimskej komunite

11.01.2016

Sme pohoršení vyjadreniami predsedu vlády a týmto listom preto chceme vyjadriť podporu Islamskej nadácii a jej komunite, ktorá tu s nami pokojne žije už roky. Islamská nadácia na Slovensku pôsobí ako najvýraznejší hlas moslimov a moslimiek žijúcich na Slovensku, ktorým poskytuje duchovnú, kultúrnu a sociálnu podporu. Jej predsedom je Mohammad Safwan Hasna. K podpornému listu sa môžete pridať aj vy podpisom na tomto linku: podpora.osf.sk 

 

Vážený pán Hasna,

vážení členovia moslimskej komunity na Slovensku,

v mene dolu podpísaných mimovládnych organizácií, obyvateľov a obyvateliek Slovenskej republiky chceme vyjadriť spolupatričnosť a podporu  Vám i Vašim rodinám, ktoré žijú medzi nami.

Je nám veľmi ľúto a sme pohoršení výrokmi predsedu vlády, ktoré Vás priamo označujú za bezpečnostnú hrozbu pre našu krajinu. Je smutné, že si najvyšší predstaviteľ vlády svojou predvolebnou rétorikou, v snahe zakryť iné pálčivé problémy našej spoločnosti, volí za nepriateľa komunitu, ktorej členovia sú už desiatky rokov pevnou súčasťou Slovenska.

Hanbíme sa za to, že namiesto ubezpečenia, že ste pre našu krajinu prínosom ako ľudia i ako profesionáli vo svojich odboroch, počúvate len o tom, že predstavujete ohrozenie a je nevyhnutné brániť Vám vo vytváraní spoločenstva.

Takéto nezodpovedné vyjadrenia pritom vystavujú reálnemu ohrozeniu a nenávisti celú Vašu komunitu zo strany tých, ktorí sú náchylní takýmto výrokom aj uveriť.

Prijmite v našom mene úprimné ospravedlnenie za nespravodlivé a ponižujúce hodnotenia. Chceme Vás ubezpečiť, že nie všetci obyvatelia a obyvateľky tejto krajiny Vás vidia takýmito očami. Strach je prirodzená reakcia na nepoznané, ale jeho zneužívanie ako zbrane voči nevinným zo strany najvyšších vládnych miest je absolútne neprípustné.

Veľmi si vážime Vaše verejné odsúdenie surových útokov v Nemecku počas silvestrovskej noci. Zdieľame s Vami presvedčenie, že páchatelia násilia majú byť posudzovaní podľa svojich činov a nie podľa príslušnosti k rase alebo náboženstvu.

Považujeme Vás za trvalú a neoddeliteľnú súčasť našej spoločnosti a ponúkame Vám našu pomoc a podporu.

 

S úctou a prianím pokoja a mieru,

 

Ján Orlovský, Nadácia otvorenej spoločnosti; Zuzana Števulová, Liga za ľudské práva; Elena  Gallová Kriglerová, CVEK; Výzva k ľudskosti; Martin Macko, Iniciatíva Inakosť; Šarlota Pufflerová, Občan, demokracia a zodpovednosť; Braňo Tichý, Človek v ohrození; Inšitút pre verejné otázky; Zuzana Balážová, Rómske advokačné a výskumné stredisko; Romana Schlesinger, Queers Leaders Forum; Roman Kollárik, TransFúzia, Robert Furiel, PRIDE Dúhové Košice ďalších takmer 500 obyvateľov a obyvateliek a mimovládnych organizácií na Slovensku.

 

Pridať sa k listu svojím podpisom

 

Čítajte naše príbehy

Naše projekty

Pozrite si na čom pracujeme.
zobraziť projekty

Newsletter