Podporíme zbierku na odmínovacie zariadenie Božena 5 sumou 100-tisíc EUR

18.09.2023

Prispejeme k tomu, aby sa slovenské odmínovacie zariadenie Božena 5 dostalo čím skôr na Ukrajinu. Nadácia otvorenej spoločnosti a Nadácia Pontis poskytnú na dosiahnutie tohto cieľa tzv. matchingový dar – zdvojnásobíme každé euro, ktoré pribudne na účet zbierky na Boženu až do sumy 100-tisíc eur. Dar je financovaný z prostriedkov Taipejskej reprezentačnej kancelárie na Slovensku.

„Za konzorcium nadácií OSF a Pontis môžem potvrdiť, že v zbierke na odmínovacie zariadenie Božena 5  venujeme 100.000 EUR, ak sa iniciatíve MIER UKRAJINE podarí vyzbierať 100.000 EUR od individuálnych darcov. Poďme to spolu dokončiť, pošlime Boženu na Ukrajinu,“ uviedol Fedor Blaščák z Nadácie otvorenej spoločnosti.  

„Pomáhať nášmu východnému susedovi je nielen morálne správne a potrebné, ale pre záujmy Slovenska kľúčové. Poskytnutie financií na zariadenie, ktoré pomáha zvyšovať bezpečnosť ľudí na oslobodenom území je pre nás samozrejmosťou.“ hovorí Michal Kišša, výkonný riaditeľ Nadácie Pontis.

Vedúci Taipejskej reprezentačnej kancelárie v Bratislave David Nan-Yang Lee: “Stojíme pri Ukrajine od samého začiatku a budeme v tom pokračovať. Ukrajinci potrebujú našu pomoc, pretože bojujú za demokraciu a slobodu – dve základné hodnoty, ktoré si tak veľmi vážime.”

„Cieľová suma na nákup odmínovacieho zariadenia slovenskej výroby s príslušenstvom je 650-tisíc eur. Cena zahŕňa aj výcvik hasičského EOD (likvidácia výbušnej munície) tímu na Ukrajine, dopravník, vybavenie pre hasičský EOD tím (prvky balistickej ochrany, detektory a menšie vybavenie), ako aj dopravu na miesto určenia. Výrobca Way Industries v cene zabezpečí výcvik obsluhy,“ priblížila iniciatíva Mier Ukrajine.

Podľa oficiálnych zdrojov je mínami na Ukrajine pokrytá plocha veľká ako polovica Nemecka a niektoré zdroje uvádzajú, že zamínovaných je až 300-tisíc kilometrov štvorcových územia Ukrajiny. Božena 5 je slovenský efektívny odmínovací stroj a je na Ukrajine veľmi potrebná

Slovenskí ženisti, s ktorými iniciatíva Mier Ukrajine bola v kontakte, a ktorí slúžili na misiách OSN, potvrdili, že reálne zachraňuje životy.

Dobrou správou je, že vďaka tejto podpore stúpnu šance, že Božena poputuje na Ukrajinu ešte tento rok a bude doručená hasičskému zboru v Chersonskej oblasti.

Za výzvou stoja iniciatívy Mier Ukrajine a Darček pre Putina a nájdete ju tu:
https://lnkd.in/dChFqYQd

Čítajte naše príbehy

Naše projekty

Pozrite si na čom pracujeme.
zobraziť projekty

Newsletter