Hrče, iné rozmery či neprávne rezy na šindľoch si miestni všimli, už keď partia chlapov začala strechu Radenovho domu pred štyrmi rokmi vymieňať. Kompetentní s ich prácou však problém nemali. Pamiatkári dokonca akceptovali, že strecha nebude pokrytá najkvalitnejším štiepaným šindľom, ale postačí aj menej kvalitný rezaný.
O problém sa však začalo zaujímať občianske združenie Proti korupcii. Župa síce odvolala vtedajšieho riaditeľa Považského múzea, do ktorého správy Radenov dom patrí, no za nekvalitný šindeľ, ktorý ohrozuje našu kultúrnu pamiatku zatiaľ nikto nepyká. A to aj napriek tomu, že aktivisti už viackrát podali v tejto veci trestné oznámenie.

Kedy začne zatekať?

Dnes je už aj laikovi na prvý pohľad jasné, že strecha je výrazne poškodená. Občianske združenie Proti korupcii si preto dalo vypracovať znalecký posudok. „Je to šindeľ tej najnižšej kvality a nie je vhodný na akúkoľvek strechu. Dochádza k trhlinám, cez ktoré bude zatekať. Štiepaný šindeľ vydrží päťdesiat rokov, pri tomto to bude možno desať,“ objasnil situáciu český znalec Stanislav Mika. Navyše podľa jeho odhadu je reálna hodnota tejto krytiny asi 5 400 eur. No aj napriek týmto hrozivým prognózam je župa spokojná a spolieha sa, že jej strechu bude dodávateľ opravovať najbližších 25 rokov v zmysle záruky.

Reklamácia na spadnutie

Aktivistom však možnosť reklamácie nestačí a trvajú na tom, aby Radenov dom dostal krytinu, ktorú si župa objednala a aj zaplatila. Usporiadali teda tlačovú konferenciu priamo pri sfušovanej streche. Pripravili rebrík, aby sa na ňu všetci, ktorí chcú, mohli ísť pozrieť. A záujem bol naozaj veľký.
Všetci vtedy videli, v akom stave strecha skutočne je. Zdá sa však, že pohľad na naše kultúrne dedičstvo rozbúchal aj úradnícke srdcia z ministerstva. „Riaditeľovi Považského múzea v Žiline sme zaslali písomnú výzvu na uplatnenie reklamácie na celú strechu,“ napísala občianskemu združeniu po tlačovej konferencii Iveta Kodoňová, vedúca pamiatkovej inšpekcie Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

Foto: archív grantistu