Inšpekcia ministerstva nerieši policajné násilie, ukázala správa Poradne

, ,

Vyšetrovanie policajných útokov na obyvateľov osád zlyháva.  Upozorňuje na to košická Poradňa pre občianske a ľudské práva vo svojej Kritickej správe za minulý rok s názvom Vyšetrovanie policajného násilia na Slovensku.

„Opakovane sme sa stretli s vážnymi nedostatkami, čo sa týka kvality vyšetrovania, vedeného zo strany inšpekcie. Na vyšetrovanie prípadov policajného násilia sa pritom vzťahujú prísne požiadavky, ktoré vyplývajú z medzinárodných zmlúv o ľudských právach, inšpekcia má podľa našich skúseností tendenciu to ignorovať,“ povedal na tlačovej konferencii Štefan Ivanco z Poradne.

Spoločne s Vandou Durbákovou od roku 2009 v teréne monitorujú prípady bitia Rómov policajtmi.

Vo svojich zisteniach ukazujú, že inšpekcia ministerstva vnútra nepreveruje dostatočne sťažnosti na  prípady fyzického a psychického týrania Rómov zo strany mužov v uniformách.

Ivanco za tým vidí aj snahu uľahčiť si prácu, osobné predsudky niektorých vyšetrovateľov voči Rómom i nedostatočnú skúsenosť s objasňovaním podobných závažných káuz.

Slovensko pritom dlhodobo čelí kritike zo strany zahraničných inštitúcií, že nedostatočne preveruje sťažnosti na agresivitu polície.

11720038_10204697171965274_864421314_n

Najvážnejším prípadom bola doteraz policajná razia v Moldave nad Bodvou spred dvoch rokov, po ktorej ostali desiatky zranených. Košickí policajti pri kontroverznej pátracej akcii nikoho nenašli. Minister vnútra Robert Kaliňák hovorí o štandardnej akcii, generálna prokuratúra ani po dvoch rokoch incident nevyšetrila.

Rany po obuškoch a kopancoch ostali na Rómoch aj po razii vo Vrbnici pri Michalovciach alebo v obci Stráne pod Tatrami, či Huncovciach.

Za alarmujúcu považujú právnici z Poradne skutočnosť, že za minulý rok odmietla inšpekcia bez začatia trestného stíhania takmer 90 percent prijatých podnetov policajného násilia. Vychádzali z vlastnej štatistiky a údajov Ministerstva vnútra.

„Mali tendenciu skôr sa prikloniť k názoru podozrivých policajtov, ako na stranu sťažovateľov,“ doplnila Durbáková.

Podľa údajov, ktoré sa podarilo získať aktivistom, pracuje v ministerskej inšpekcii 250 ľudí, vyšetrovateľov je štyridsať.

Rezort pod vedením ministra Roberta Kaliňáka tiež odmietol poskytnúť Poradni profesijne životopisy vedenia inšpekcie, odmietlo tiež vydať anonymizované rozhodnutia vyšetrovateľov v ukončených kauzách policajného násilia.

Kaliňák sa v minulosti ohradil voči tomu, aby sa Rómovia z Moldavy nad Bodvou dávali na rovnakú úroveň ako policajti.

Poradňa pre občianske a ľudské práva ďalej poukázala  aj na nečinnosť ministerskej inšpekcie pri vyšetrovaní možného rasového motívu.V ostatných rokoch Poradňa vo svojich podnetoch poukazovala na možné policajné násilie vo vzťahu k Rómom a Rómkam, žijúcim v obciach na východnom Slovensku.

„Inšpekcia možnému rasovému motívu násilného konania zo strany príslušníkov polície spravidla nevenuje dostatočnú pozornosť a nevyšetruje ho dôsledne. Požiadavky na vyšetrovanie rasového motívu sú pritom v týchto prípadoch prísne. Ako opakovane pripomenul vo svojich rozhodnutiach štrasburský súd, akýkoľvek náznak toho, že by rasová neznášanlivosť mohla zohrať v prípade policajného násilia svoju úlohu, musí viesť k dôslednému vyšetreniu rasového motívu,“ vysvetľuje Durbáková.

11692838_10204697182845546_2115418474_n

Poradňa okrem iného ostro kritizuje aj nečinnosť inšpekcie pri vyšetrovaní možného rasového motívu. „ Akýkoľvek náznak toho, že by rasová neznášanlivosť mohla zohrať v prípade policajného násilia svoju úlohu, musí viesť k dôslednému vyšetreniu rasového motívu,“ zdôraznila Durbáková.

Odčlenenie inšpekcie od ministerstva vnútra dlhodobo požaduje aj verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová, čí vládny splnomocnenec pre rómske komunity Peter Pollák. Minister vnútra Robert Kaliňák to odmieta.

Vypracovanie Kritickej správy za rok 2014 podporila Nadácia otvorenej spoločnosti z Finančného mechanizmu EHP 2009- 20014 v rámci projektu Posilňovanie inštitucionálnej ochrany a zlepšovanie prístupu k spravodlivosti v prípadoch policajného násilia na Slovensku.

Celú správa je dostupná online.

Autor/ka: Rudolf Sivý 6.07.2015

Aktuality