Majú Rómovia svojich politických lídrov?

Česko-slovenský dokumentárny film Tvoj čas ukazuje, ako sa zmenili rómski politickí lídri v priebehu 25 rokov a prečo majú u nás väčšiu šancu uspieť v komunálnej politike a v Česku pri národných voľbách.

Majú Rómovia svojich lídrov a sú vôbec rómski politici úspešní? Odpoveď na tieto dve otázky sa pokúsili dať občianske združenia eduRoma a Romea.cz dokumentárnym filmom s názvom Tvoj čas. Po roku 1989 vyrástla na Slovensku a v Českej republike nová generácia rómskych lídrov, ktorí sa uchádzajú o najvyššie miesta v politickom živote.

1DSC_0055

Po sérii piatich krátkych dokumentov s názvom „Rómovia 25 rokov po revolúcii“ prichádza neziskovka venujúca sa vzdelávaniu s ďalším formátom, ktorý chce odpovedať na otázku, aký je rozdiel medzi rómskymi politickými elitami v oboch krajinách.

„O týchto témach píšem už viac ako desať rokov, film je pre mňa len iný výrazový prostriedok, ako sa priblížiť verejnosti a diskutovať s ňou,“ odpovedal Vlado Rafael z eduRoma na otázku, čo pre neho znamená jeho režisérsky debut.

Snaží sa nájsť odpovede na otázky, prečo u náš majú väčšiu šancu uspieť Rómovia v komunálnej politike, naopak v Česku v národných voľbách?

O svoje skúsenosti sa pred kamerou starosta košického sídliska Lunik IX Marcel Šaňa, aktivista z Moldavy nad Bodvou Rudolf Rusňák a aktivista a bývalý zamestnanec Nadácie otvorenej spoločnosti Stano Daniel, ktorý kandidoval vlani vo voľbách do Európskeho parlamentu

1DSC_0098

Z českých politikov sa vo filme objaví bývalý predseda Rómskej občianskej iniciatívy a jeden z hlavných vodcov rómskych komunít v Česku po Nežnej revolúcii Emil Ščuka. Spolu s ním hovoria o svojich úspechoch, sklamaniach a atmosfére v spoločnosti Monika Mihalíčková, bývala členka Európskeho parlamentu a Lucie Horváthová, poslankyňa českého parlamentu.

„Byť politikom je v očiach verejnosti vnímané ešte horšie ako byť Rómom. A najhoršia kombinácia je rómsky politik,“ prezradila počas natáčania Lucie Horváthová.

Dokumentárny film predstavili jeho tvorcovia tento týždeň na predpremiére v Goetheho inštitúte v Bratislave, v pondelok sa bude v Prahe konať aj česká premiéra filmu.

Snímka bude premietaná na Filmovom festivale Jeden svet a diváci si ju môžu postupne pozrieť aj na webových stránkach Denníka N, V/4 Revue a TV SME.

Fotografie z predpremiéry: Jana Killigerová, eduRoma

Autor/ka: Rudolf Sivý 2.10.2015

Aktuality