Rok v NOS-OSF: O výzvach grantových aj ľudských

Uplynulý rok bol pre našu organizáciu náročný a zároveň nesmierne prínosný. Vnútri nadácie prebiehali zmeny prinášajúce do našich dlhoročných skúseností novú energiu. Zároveň si spoločenská situácia často vyžadovala pevné stanoviská a kroky na podporu dodržiavania ľudských práv, transparentnosti a spravodlivosti v našej krajine. Máme radosť zo všetkej práce, ktorá sa nám aj v spolupráci s našimi partnermi a kolegami v tomto smere podarila. A tešíme sa na výzvy, ktoré prinesie rok 2016!

Čo sa nám v roku 2015 podarilo:

Zmeny na Baštovej

Po rokoch sme s pomocou agentúry Milk osviežili našu vizuálnu identitu, ktorá naplno vynikla na našej novej stránke.

web porovnanie

Na pozícii riaditeľa vystriedal Mareka Kapustu vo vedení nadácie Ján Orlovský. Taktiež sa zmenili členovia Správnej rady, ktorú aktuálne tvoria Janette Motlová – Maziniová, Radovan Pala, Richard Ďurana, Miroslav Šarišský a predsedníčka Ivana Molnárová.

Priestor Open Gallery v uplynulom roku výrazne ožil – vrátili sa doňho ambiciózne projekty súčasného umenia ako Privátny nacionalizmus, špičková reportážna a dokumentárna fotografia, ale aj diskusie, konferencie a premietania.

Veselšie je v našej budove aj vďaka našim novým susedom – od polovice roka našu adresu zdieľajú aj kolegovia a priatelia z organizácií Človek v ohrození a Centrum pre filantropiu.

Fond pre mimovládne organizácie

Otvorili sme III. Výzvu Fondu pre MVO, v ktorej sme obdržali 120 žiadostí. V rámci programu Demokracia a ľudské práva sme podporili 23 žiadostí o grant v celkovej sume 227 502,75 €. Taktiež sme otvorili Bilaterálny fond – aktuálna výzva na podporu spolupráce s donorskými krajinami je otvorená do 22.1.2016.

Naši grantisti z I. a II. Výzvy Fondu pre MVO svojimi aktivitami naďalej menili Slovensko na lepšiu krajinu. Ich prácu sme sa snažili priblížiť cez vlastné články, videá, ale aj sériu krátkych dokumentov pre RTVS.

Čo sa dialo v projektoch

11. krát sme odovzdali Novinársku cenu kvalitným žurnalistickým počinom. Zhodnotenie roka 2014 v slovenských médiách si môžete pozrieť v nasledujúcom videu. Nominácie za rok 2015 môžete do 31.1. posielať na www.novinarskacena.sk.

Tragédia na našich hraniciach koncom leta podnietila spontánnu občiansku iniciatívu na pomoc utečencom. Od podpisu Výzvy k ľudskosti iniciatíva menila svoju podobu podľa aktuálnych potrieb prebiehajúcej situácie s utekajúcimi ľuďmi. Verejné zbierky, charitatívne koncerty, diskusie a ďalšie aktivity vyústili do vytvorenia fondu Výzvy ľudskosti, ktorý spravuje NOS-OSF.

Program sociálneho a finančného vzdelávania pre deti Aflatoun sa v roku 2015 pilotne rozbehol – 6 škôlok z východného Slovenska je zapojených do vzdelávacích podujatí a workshopov v medzinárodnej metodike programu.

Kampaňou Životné partnerstvo sme šírili myšlienku právneho uznania párov rovnakého pohlavia a ich rodín a prispeli k otvorenej verejnej diskusii na túto tému.

Kampaňou Povedz mi to do očí  sme konfrontovali neustále rastúci fenomén šírenia nenávisti v prostredí internetu. Kampaň sa zaradila medzi najúspešnejšie virálne kampane na Slovensku – videá mali takmer milión videní a boli ocenené na EFFIE 2015.

V reakcii na kroky župana Kotlebu voči banskobystrickým divadlám sme v spolupráci so Slovenským národným divadlom realizovali zbierku Kultúra na rázcestí, v ktorej sa vyzbieralo viac ako 5 000 eur.

kultura-na-razcesti-FBcover

„Aj so spolužiakmi sme sa zhodli, že počas štúdia nebolo veľa takých popoludní, kedy by sme sa dozvedeli viac.“

Takúto spätnú väzbu si vyslúžil úvodný workshop vzdelávacieho projektu Dáta menia žurnalistiku. V dátach je zdá sa budúcnosť – na česko-slovenskom HackDay zameranom na využívanie dátovej žurnalistiky zvíťazil slovenský tím z RTVS!

Autor/ka: Nadácia otvorenej spoločnosti 18.01.2016