Sviečková vigília za vyhasnuté životy migrantov

Svet si 18. decembra pripomína Medzinárodný deň migrantov. Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) pri tejto príležitosti organizuje v rôznych krajinách sveta sviečkovú vigíliu za migrantov, ktorí zomreli alebo sú dlhodobo nezvestní pri pokuse dostať sa do inej krajiny, ktorá im poskytne bezpečný domov a lepšie podmienky na život. Na Slovensku sa sviečková vigília uskutoční 18. decembra 2015 so začiatkom o 17.00 v Grassalkovičovej záhrade v Bratislave v spolupráci s iniciatívou Výzva k ľudskosti a Zastúpením Európskej komisie na Slovensku.

Podľa údajov IOM od 1. januára do 11. decembra 2015 zahynulo na ceste za lepším životom na mori i na súši 5 086 ľudí. Je to doteraz najviac zdokumentovaných úmrtí migrantov v novodobej histórii.

Najväčšie straty na ľudských životoch boli zaznamenané v oblasti Stredozemného mora. V snahe dostať sa do Európy tu prišlo o život viac ako 3 670 ľudí. Ďalšie stovky migrantov zahynuli v Bengálskom zálive v Juhovýchodnej Ázii, pri pokuse prekročiť pozemné hranice medzi Mexikom a USA a aj v Európe.

„Sviečková vigília bude spomienka na migrantov, ktorí tento rok stratili svoj život alebo zostali nezvestní počas vyčerpávajúcej a nebezpečnej cesty za lepšími príležitosťami a bezpečím pre seba a v mnohých prípadoch aj pre svoje rodiny. Vigília tiež upozorňuje na kritickú situáciu opustených rodín, ktorých členovia museli migrovať a roky sa nemohli vrátiť k svojim rodinám,“ vyjadrila sa Zuzana Vatráľová, vedúca Úradu IOM v SR.

Podujatie na Slovensku organizuje IOM, Iniciatíva Výzva k ľudskosti a Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku v spolupráci s Kanceláriou prezidenta SR.

„Všetkých na toto podujatie srdečne pozývame. Okrem toho každý z nás môže 18. decembra zapálenou sviečkou v okne vyjadriť solidaritu so spomienkou na zahynutých migrantov, ktorých si tento rok počas Medzinárodného dňa migrantov pripomenieme naraz v mnohých krajinách sveta,“ dodáva Z. Vatráľová.

Medzinárodný deň migrantov si pripomíname každý rok 18. decembra. K jeho ustanoveniu viedlo niekoľko krokov. Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov (VZ OSN) schválilo 18. decembra 1990 Medzinárodný dohovor o ochrane práv všetkých migrujúcich pracujúcich a členov ich rodín a v roku 2000 vyhlásilo 18. december za Medzinárodný deň migrantov, aby pripomenulo, že treba zaistiť dodržiavanie základných ľudských práv a slobôd pre všetkých migrantov.

Rozsiahla mobilita ľudí je väčšia než v ktoromkoľvek okamihu novodobej ľudskej histórie a počet migrujúcich ľudí sa z roka na rok zvyšuje. V súčasnosti je na svete vyše 232 miliónov medzinárodných migrantov.

Autor/ka: Nadácia otvorenej spoločnosti 15.12.2015