Tlačové vyhlásenie

8.03.2018

Nadácia otvorenej spoločnosti sa dôrazne ohradzuje proti útokom predstaviteľov strany SMER – SD na zástupcov občianskej spoločnosti

Nadácia otvorenej spoločnosti (NOS) sa dôrazne ohradzuje proti útokom predstaviteľov strany SMER-SD na jednotlivcov a organizácie zastupujúcich občiansku spoločnosť na ich dnešnej tlačovej besede.

„Umelé odvádzanie pozornosti verejnosti od vyšetrovania vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej a naznačovanie údajných prepojení zástupcov občianskej spoločnosti so zahraničím s cieľom vyvolať tak chaos a zvrhnutie vlády v krajine považujeme za nezodpovedné a nedôstojné politickej strany, ktorá ovláda kľúčové kontrolné mechanizmy štátu už viac ako desaťročie,“  uviedol Ján Orlovský, výkonný riaditeľ NOS.

Lídrom strany pripomíname, že úlohou NOS a ďalších desiatok a stoviek jednotlivcov a organizácií nie je politický boj, ale budovanie živej, kritickej a demokratickej spoločnosti, ktorá dáva priestor pre kultivovaný dialóg o svojich výzvach, problémoch, riešeniach a ďalšom smerovaní. Jeho súčasťou je aj vyjadrenie otvorenej občianskej nespokojnosti so stavom a dianím v spoločnosti. Odmietame preto akékoľvek náznaky a podozrenia z údajnej prípravy štátneho prevratu a ohrozovania bezpečnostnej situácie na Slovensku.

Naša činnosť sa riadi zákonmi SR a v prípade NOS je to Zákon o nadáciách č. 34/2002 Z.z. Všetky organizácie občianskeho sektora sú zapísané v registroch Ministerstva vnútra a v prípade nadácií ministerstvo „dohliada, či nadácia plní verejnoprospešný účel, na ktorý bola založená. Na tento účel ministerstvo vyhodnocuje obsah výročnej správy.“ (§ 37). Prostriedky na túto činnosť pochádzajú z verejných i súkromných zdrojov a pri príjmoch nad 200 000,-  € máme povinnosť podať účtovnú závierku overenú audítorom, ktorú zverejňujeme vo verejnej časti Registra účtovných závierok a spolu s výročnou správou aj na svojom webovom sídle.

Verejnú i inštitucionálnu kontrolu preto považujeme za dostatočnú na to, aby verejnosť, ale aj politickí lídri mohli zostať pokojní a venovať sa svojej zodpovednosti nielen pri objasňovaní brutálnej vraždy mladých ľudí.

„V situácii, kedy máme čoraz viac otázok ako odpovedí a sme svedkami odmietania politickej zodpovednosti za súčasný stav sa však nemienime vzdať svojho práva nemlčať,“  uviedol J. Orlovský.

Čítajte naše príbehy

Naše projekty

Pozrite si na čom pracujeme.
zobraziť projekty

Newsletter