Projekty / Proti nenávisti v online

Proti nenávisti v online

,

V roku 2014 sme vyzývali užívateľov web stránok, aby odmietali nenávistné komentáre v diskusiách, článkoch a na sociálnych sieťach. Hashtag #masturhate umožnil každému označiť nenávistný obsah, a prispieť tak k budovaniu priateľského a tolerantného online prostredia. Do medzinárodnej kampane sa zapojili aj Česká republika, Maďarsko, Rakúsko a Taliansko.

V roku 2015 sme sa kampaňou Povedz mi to do očí zamerali predovšetkým na vzdelávanie verejnosti o fenoméne hejtovania aj prostredníctvom hľadania odpovedí na otázky, ako formulovať negatívnu odpoveď a nestať sa hejterom alebo ako reagovať na hejt vo všeobecnej diskusii.

Viac o kampani Povedz mi to do očí nájdete na jej webe.

V roku 2016 sme spustili kampaň ALE hejt neskryje, v ktorej sme sa rozhodli zamerať na šírenie nenávisti bežnými ľuďmi, skryté za slovíčko ALE.

Nie som rasista, ALE… Nič proti gejom, ALE… Utečencov je mi ľúto, ALE… S takto začínajúcimi vetami pokračujúcimi zväčša rasistickým útokom, vulgarizmami alebo iným prejavom nenávisti a netolerancie sa stretávame v prostredí slovenského internetu, ale aj v každodenom živote mimoriadne často.

Tieto nenávistné vety však neprichádzajú od osôb, ktoré sa hlásia k nejakej extrémistickej skupine a väčšina ľudí by takto hejtujúcich spoluobčanov za extrémistov tiež neoznačila.

Hejtovanie ospravedlňované či skrývané slovíčkom ALE, je špecifický prejav nenávisti od ľudí, ktorí sú si vedomí, že rasistické a iné útoky na marginalizované menšiny nepatria do civilizovanej spoločnosti. Sú to extrémistické prejavy od ľudí, ktorí v drvivej väčšine iste nechcú žiť v krajine, kde vládnuca väčšina potláča a likviduje všetko menšinové.

Kampaň Ale hejt neskryje bojuje proti prejavom extrémizmu v každodennej komunikacii. Upozorňuje na skutočnosť, že hrozbou pre civilizovanú spoločnosť nemusia byť len extrémisti, ale „bežní ľudia“, ktorí sa stotožnia s extrémistickými názormi. Práve preto využívame v kampani postavu najznámejšieho diktátora Adolfa Hitlera. K jeho neslávne známemu odkazu sa dnes hlásia len radikálni extrémisti a pre každého slušného človeka je prirovnanie k Hitlerovi urážkou.

No Adolf Hitler sa dostal k moci ako regulárne zvolený zástupca a naša kampaň tak prostredníctvom neho naznačuje, ako sa to môže skončiť, keď slušní ľudia začnú zdieľať extrémistické názory. Pretože súhlas s extrémistickým názorom je len začiatok.

Viac sa o kampani dozviete na webe: www.alehejtneskryje.sk

Čítajte naše príbehy

Newsletter