film + diskusia Prídu po Kotlebovi horší?

Všetky udalosti

21.4.2016, 18:00 – Bratislava, Open Gallery

Srdečne vás pozývame na projekciu filmu a následnú diskusiu:

Film „Toto nie je hra“ (20 min, slovenské znenie, anglické titulky), 2014, r. Dominik Jursa

Uprostred slovenských lesov prebieha intenzívny výcvik partie mladíkov, ktorí si hovoria Slovenskí branci. S maketami samopalov na ramenách a s nacionalistickými heslami na perách sa cvičia pre boj so zatiaľ neznámym nepriateľom. Oháňajú sa tradíciami, neznášajú menšiny a v maskáčových uniformách hľadajú vlastnú identitu. Je to len hra na vojnu príťažlivá pre pár mladíkov, ktorí z toho vyrastú, alebo spôsob myslenia, ktorý silnejšie rezonuje našou spoločnosťou?

Diskusia s hosťami:

Irena Biháriová, právnička a aktivistka, Ľudia proti rasizmu
Radovan Bránik, bloger, zakladateľ Modrého anjela
Andrej Findor, politológ, FSEV UK

Téma diskusie: Po parlamentných voľbách Slovensko premýšľa, kde sa stala chyba, že sa časti reprezentantov slovenskej krajnej pravice podarilo dostať do zákonodarného zboru. Ich najvýraznejšou tvárou je Marian Kotleba, niekdajší vodca rozpustenej Pospolitosti – národnej strany, z ktorej v roku 2010 vzišla Ľudová strana – Naše Slovensko.

Kotlebova strana však nie je na scéne jediná. Vládna koncepcia boja proti extrémizmu dnes rozlišuje niekoľko extrémne pravicových (i ľavicových) subjektov a popri nich si všíma športovo-branné organizácie ako Vzdor Kysuce, Oddiel Dobrovoľník a Slovenských brancov.

Podujatie sa realizuje s podporou Veľvyslanectva USA v Bratislave. Vstup je voľný.

Čítajte naše príbehy

Newsletter