výstava Ursula Mayer: Gonda

Všetky udalosti

21.3. – 8.4. 2017, Bratislava, Open Gallery

Nepretržité premietanie filmu Ursuly Mayer v rámci projektu Otázka vôle v kurátorskej koncepcii Borisa Ondreičku.

21. marec – 8. apríl 2017
pon – pia 13:00 – 19:00
v Open Gallery, Baštová 5
kurátorská prehliadka 6.4. o 18:00

GONDA je film (2012, 16mm na hd-video, 20 min, farba, zvuk) a kniha (2012, Sternberg Press) rakúskej umelkyne Ursuly Mayer žijúcej v Londýne, s textom / scenárom severo-írskej spisovateľky, kritičky Marie Fusco žijúcej v Londýne.
Podkladom pre GONDU bolo skupinové čítanie pasáží Ideálu – hry Ayn Randovej z roku 1934 interdisciplinárnou skupinou priateľov/iek oboch autoriek. Randovej Ideál bol základom aj nerealizovaného projektu Félixa Guattariho „Projekt pre film Kafku“ (1986).
V GONDE hrá titulnú rolu transdžendrový/á model/ka Valentijn de Hingh s cieľom vytvoriť naratív mimo heteronormatívnej binarity, ktorá je hegemóniou filmového priemyslu.
Mayerová sa vyjadruje o GONDE ako o nerodovom príbehu násobných monológov tiel, hmoty a konzumerizmu, estetike, etike a politike. Mayerová hovorí, že „je to test kinematickej skúsenosti ako kolektívneho sna“ v postapokalyptickom rámci.
GONDA priniesla Mayerovej jedno z najprestížnejších ocenení za experimentálnu alebo „radikálnu“ kinematografiu – Derek Jarman Award.

www.questionofwill.sk

Projekt Otázka vôle organizuje Nadácia otvorenej spoločnosti s podporou grantov Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Finančného mechanizmu EHP a zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.

Čítajte naše príbehy

Newsletter