Slovensko pomáha Taiwanu obnoviť vojnou zmietanú Ukrajinu

14.02.2024

Dar taiwanskej vlády vo výške 4,6 milióna eur navýšili darcovia o 860-tisíc eur

Bratislava, 14. február 2024 – Dve slovenské nadácie, Nadácia otvorenej spoločnosti a Nadácia Pontis, prerozdeľujú na podporu humanitárnych projektov na Ukrajine finančné prostriedky od Taipejskej reprezentačnej kancelárie na Slovensku. Prostredníctvom darcovských portálov sa do pomoci Ukrajine zapojila aj verejnosť. Crowdfunding priniesol pomáhajúcim slovenským organizáciám a iniciatívam ďalších 860-tisíc eur.

Vojna na Ukrajine trvá takmer dva roky a jej ničivé následky pomáhajú odstraňovať viaceré krajiny. Jednou z foriem pomoci je unikátna spolupráca medzi občianskym sektorom a Taipejskou reprezentačnou kanceláriou na Slovensku, ktorá ju iniciovala. Vďaka nej môžu Nadácia Pontis a Nadácia otvorenej spoločnosti podporovať projekty a organizácie, ktoré sa angažujú na Ukrajine a pomôcť s obnovou infraštruktúry zničenej ruským agresorom.

„Chceme podporovať boj voči autoritárstvu aj tých, ktorí bojujú za mier vo svojej krajine a za zachovanie demokracie na svete. Na Taiwane poznáme cenu slobody a demokracie. V nedávnych prezidentských voľbách sme ukázali, ako veľmi si tieto hodnoty ctíme, tak ako nám to každý deň ukazuje Ukrajina. Naše hodnoty nás spájajú, a preto je dôležité, aby Taiwan Ukrajine pomáhal, vysvetľujevedúci Taipejskej reprezentačnej kancelárie v Bratislave David Nan-Yang Lee.

Sanitky pre ukrajinských zdravotníkov a zdravotníčky

Jedným z podporených projektov je aj nákup sanitiek pre ukrajinských medikov a medičky. Autorom nápadu poskytnúť sanitky pre vojenských záchranárov na Ukrajine je vojnový fotograf Vladimír Šimíček, ktorý pravidelne navštevuje napadnuté oblasti. Po jednej zo svojich ciest nevedel zabudnúť na obraz zničenej sanitky, ktorá už ďalej nemohla slúžiť na zachraňovanie životov. Dostal preto nápad, že sanitku pre Ukrajinu zabezpečí sám. Postupne sa k nemu pridali ďalší nadšenci a vznikla aj zbierka na darcovskom portáli Donio. Zapojilo sa do nej vyše 3 200 darcov a darkýň, priemerná výška daru je 58 eur. Projekt spolu získal 208 286 eur, pričom úvodných 20-tisíc tvoril dar z Taiwanu.

Sanitky vozí na Ukrajinu Vladimír Šimíček osobne. Až na front vojakom mu ich ako dobrovoľníci pomáhali odviezť novinár a spisovateľ Martin M. Šimečka, organizátor festivalu Pohoda Michal Kaščák, fotograf českého Denika N Gabriel Kuchta, český spevák, skladateľ a bývalý politik Michael Kocáb, a tiež riaditeľ Nadácie otvorenej spoločnosti Fedor Blaščák. Podľa odhadov ukrajinských vojakov každá sanitka pomohla zachrániť za šesť mesiacov viac ako 70 zranených.

„Ukrajinci zomierajú aj za nás, za naše hodnoty. Svet to už unavuje a nebaví, no na východe bojujú a umierajú. V štatistikách sú to čísla, v životoch konkrétnych ľudí ich milovaní a najbližší,“ uviedol zakladateľ nápadu V. Šimíček na darcovskom portáli Donio.

Domov pre matky s deťmi z Mariupoľa a Chersonu

Organizácia Úsmev ako dar vytvorila pre preživšie ukrajinské deti a matky nový bezpečný domov. Doslova na zelenej lúke postavila 12 menších domčekov. Útočisko v nich našlo 12 rodín s malými deťmi, ktoré museli utiecť z Chersonu. Na rovnakom pozemku stojí aj budova bývalého detského domova. V nej žije 24 detí vo veku od 11 do 16 rokov, ktoré prežili bombardovanie divadla v Mariupole. Ujali sa ich náhradní rodičia Oxana a Volodymyr, ktorí s organizáciou Úsmev ako dar spolupracujú.  

Pre tieto deti a rodiny však chýbala práčovňa a sušiareň prádla. Organizácia preto spustila zbierku na darcovskom portáli Darujme.sk, kde informovala, že za 100 eur vie nakúpiť 10 betónových tvárnic na základy práčovne, za 300 eur dve plastové okná. Prostredníctvom Darujme.sk sa na stavebné náklady vyzbieralo spolu 20 600 eur, pričom 10-tisíc z nich darovala Taipejská reprezentačná kancelária na Slovensku.

Karpatská nadácia s prispením daru vo výške 20.000 eur vyzbierala viac než dvojnásobok za čo môže vo februári odovzdať dve nové priemyselné práčky do okresnej nemocnice v meste Ripky v Černihivskej oblasti.

Poučenie a odkaz do komunity darcov a nadácií je, že znásobovanie výšky darov je mimoriadne efektívny nástroj podpory crowdfundingových kampaní. 

Zdravotná starostlivosť v konfliktných zónach

Školenia pre ľudí, ktorí sa v prvej línii starajú o zranených, realizuje priamo na Ukrajine organizácia Step IN. „Zdravotnícki pracovníci a pracovníčky sa čoraz častejšie stretávajú s obeťami polytraumy a osobami, ktoré v dôsledku prebiehajúceho konfliktu zažívajú vážne psychické utrpenie. Zdravotníkom preto poskytujeme komplexný trojdňový kurz zameraný na prvú psychologickú pomoc a zvládanie polytraumy v prednemocničnom prostredí,“ vysvetľuje lekárka, terapeutka, humanitárna pracovníčka Zuzana Ulman zo Step IN a dodáva: „Žiaľ, tento druh pomoci je a bude na Ukrajine potrebný, keďže aj po dvoch rokoch v krajine pokračuje aktívna vojna a civilisti umierajú každý deň.“

Organizácia získala od Taipejskej reprezentačnej kancelárie na Slovensku 50-tisíc eur, v Černihive vyškolila 65 zdravotných pracovníkov a pracovníčok.

Pomoc pokračuje

Z podpory od Taipejskej reprezentačnej kancelárie na Slovensku sa doteraz prerozdelilo 17 organizáciám na 21 projektov viac ako 2,2 milióna eur. Okrem spomenutých organizácií boli podporené aj mnohé ďalšie či realizácia nákupu odmíňovacieho zariadenia Božena 5. Podpora pokračuje naďalej. V nasledujúcich mesiacoch získajú finančné prostriedky v objeme 2,4 milióna eur projekty, ktoré sa zameriavajú na rekonštrukčné práce škôl, nemocníc, výstavbu mobilných domov či protileteckých krytov v Černihivskej oblasti. 

Sme hrdí na to, že Nadácia otvorenej spoločnosti sa v roku 2023 stala jedným z najvýznamnejších slovenských donorov v téme humanitárnej pomoci Ukrajine. V národnom projekte EU CARE sme viedli konzorcium nadácii, ktoré prerozdelilo na pomoc ukrajinským odídencom na Slovensku takmer 10 miliónov eur a vďaka daru od vlády Taiwanu spoločne s Nadáciou Pontis pomáhame aj priamo na Ukrajine v celkovom objeme 4,6 miliónov eur. Pri svojej ceste na Ukrajinu som osobne pochopil jednu vec. V armáde bojuje milión Ukrajincov, no za nimi je 25 miliónov dobrovoľníkov v krajine a ďalšie milióny všade vo svete. Nie je to iba vojna vojakov, ale tiež dobrovoľníkov proti Rusku. V tomto zmysle je to aj naša vojna. A vyhráme ju spoločne, kým každý urobí za seba niečo, na čo v danej chvíli stačí,” uzavrel riaditeľ Nadácie otvorenej spoločnosti Fedor Blaščák.

Čítajte naše príbehy

Naše projekty

Pozrite si na čom pracujeme.
zobraziť projekty

Newsletter