Nadáciu otvorenej spoločnosti povedie Fedor Blaščák

12.10.2022

Nadácia otvorenej spoločnosti, ktorá tento rok oslavuje 30 rokov od svojho vzniku, má od októbra nového správcu. Nezávislý konzultant, publicista a aktivista Fedor Blaščák pôsobí v neziskovom sektore od roku 1998 a stál pri viacerých dôležitých mimovládnych projektoch a iniciatívach.

O Fedorovi sa dnes hovorí hlavne v súvislosti s jeho najnovším  projektom – seriálom o dejinách komunistickej tajnej polície ŠtB. Okrem toho má však za sebou viac ako 20 rokov skúseností v neziskových organizáciách a verejnom sektore. V zlomových voľbách v roku 1998 sa podieľal na kampani pre zvýšenie volebnej účasti, pracoval v Nadácii pre deti Slovenska, založil a viedol iniciatívu Memory Kontrol, spolupodieľal sa na projekte obnovy Novej synagógy v Žiline, pomáhal zakladať a do roku 2018 viedol Asociáciu firemných nadácií a nadačných fondov. Bol hovorcom iniciatívy Životné partnerstvo, či vyjednávačom tretieho sektora v prospech mechanizmu daňovej asignácie.

Na činnosti Nadácie otvorenej spoločnosti je špecifický jej široký záber a spektrum tém, ktorými sa zaoberá – od grantových programov na podporu mimovládnych organizácií, až po vlastné projekty na podporu vzdelávania, znevýhodnených komunít, či nezávislej žurnalistiky. Fedor počas svojho profesionálneho života pôsobil vo všetkých týchto oblastiach a to nielen v rámci neziskového sektora, ale aj v médiách a štátnej správe.  Tri roky viedol diskusnú reláciu v Rádiu FM – Chrobák v hlave FM, bol poradcom štátneho tajomníka ministerstva školstva pre reformu vo vzdelávacej oblasti Človek a spoločnosť aj poradcom rektora STU Miroslava Fikara.

V rámci svojej publicistickej činnosti píše eseje a analýzy, jeho texty vyšli v niekoľkých odborných knihách a publikáciách doma aj v zahraničí. Samostatne zostavil knihy Engerau (2005, CKO) a Amnestie. Sloboda ako hrubá čiara za minulosťou (2019, Slovart), komentáre pravidelne publikuje v denníku SME a na blogu Denníka N.

Svoje pôsobenie v Nadácii chce zamerať na podporu hodnôt otvorenej spoločnosti a obnovu jej rastu. „Nadácia otvorenej spoločnosti funguje na Slovensku už 30 rokov, je jednou z mála tradičných grantových nadácií, ktoré pomáhali budovať slovenskú občiansku spoločnosť, pamätajú si 90. roky a prežili dodnes. Myslím si, že pre mimovládny sektor na Slovensku je dôležité, aby vlajkové inštitúcie s historickou pamäťou a širokým prehľadom pretrvali. Hodnoty otvorenej spoločnosti, ktoré presadzuje, majú stále nových a vplyvných nepriateľov. Preto som prijal ponuku viesť Nadáciu a pomohol jej znova rásť. A som veľmi rád, že mi v tom budú pomáhať aj dve nové členky a jeden nový člen Správnej rady,“ hovorí Blaščák.

Spolu s Fedorom Blaščákom vedenie Nadácie otvorenej spoločnosti posilní sociologička, herečka a bývalá diplomatka Magda Vášáryová, právnička a bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská a vedec Pavol Čekan, ktorí v Správnej rade vystriedajú Michaelu Benedigovú, Táňu Svrčkovú a Oľgu Beláňovú.

Fedor Blaščák, foto: Robert Tappert

Nadácia otvorenej spoločnosti, Bratislava vznikla v roku 1992 s cieľom podporovať a budovať občiansku spoločnosť na Slovensku a propagovať hodnoty otvorenej spoločnosti a liberálnej demokracie. Od svojho vzniku bola NOS-OSF súčasťou rodiny nadácií známych ako Open Society Foundations, pôsobiacich vo viac ako 70 krajinách na celom svete. V roku 2013 sa Nadácia osamostatnila od zakladajúcej organizácie a v rámci medzinárodnej siete OSF dnes už nemá status členskej organizácie.

Nadácia sa zameriava najmä na programy na podporu inkluzívneho vzdelávania, rozvoja občianskej spoločnosti, podpory slobodných médií a slobody prejavu či podpory kritického myslenia. Medzi jej hlavné projekty patria Otvorené školy, Novinárska cenaFond investigatívnej žurnalistiky, Aflatoun, Stronger Roots for Civil Society, či grantový program zameraný na posilnenie občianskej spoločnosti Active Citizens Fund.

Čítajte naše príbehy

Naše projekty

Pozrite si na čom pracujeme.
zobraziť projekty

Newsletter