Tom k tomuto poslaniu vytvoril dokonca nadstavbu. Je ňou snaha motivovať mladých ľudí k väčšej aktivite a zodpovednosti ako aj podnietiť ich zdravý patriotizmus. Posledný rok preto trávi intenzívnymi rozhovormi s mladými ľuďmi priamo na školách. V rámci projektu Slovenský maratón s nimi Tom hovorí o ťažkých témach ako politika, korupcia a možnosti spoločenskej zmeny. Otázkam študentov čelil už na viac ako 60 školách po celom Slovensku.

Korupcia v politike zvyčajne nie je téma, ktorú stredoškoláci riešia. Spletité vzťahy a historické pozadia súčasnej politickej situácie sú často príliš komplikované aj pre bežného diváka večerných správ. Tom však na svojich prednáškach jasne popisuje, čo je v slovenskom kráľovstve prehnité. Porozumenie najväčšieho korupčného škandálu v slovenskej politike však je kľúčové. Gorila ukazuje reálny obraz fungovania nášho štátu.

Mladí ľudia vedia, kde je sever

Snahou Slovenského maratónu je ukázať túto realitu mladým ľuďom, ktorí majú možnosť priniesť zmenu. Nicholson s nimi hovorí o potrebe spolupráce, nájdení spoločného hlasu. „Nečakal som do akej miery sú študenti informovaní o politike a vedia kde je sever,“ opisuje svoje dojmy z prednášok, „myslel som si, že im budem musieť úplne všetko vysvetliť. A tiež do akej miery chcú, aby sa to zmenilo a nie je im to ľahostajné. To nie je len môj pocit, ale v priemere 60 až 70% študentov v týchto triedach mi dá kontakt na seba a chcú byť súčasťou komunity. Takže vnímam hlavne tie dve veci, informovanosť a ochotu s tým niečo robiť.“

Cieľom tejto aktivity je práve povzbudiť mladých ľudí k aktívnemu rozhodovaniu o tom, aké chcú Slovensko. Kryštof zo Súkromného Slovanského gymnázia v Bratislave je rád, že počul o kauze Gorila z prvej ruky: „Aj keď nie možno všetci, ale keď aspoň polovica z nás povie doma o dnešnej prednáške, porozpráva sa s rodičmi, posunie sa to k ďalším ľuďom. Ono sa to zoskupí a ľudia s tým určite budú niečo robiť, dajme tomu o rok, dva, možno o desať, ale bude to tu a už o tom budeme vedieť.“

Ponuka prednášky pre mladých ľudí sa nestretla všade s otvorenými dverami: „Na Slovensku sú niektoré kraje, kde zriaďovateľ školy je silnejší a viac hovorí do toho, čo sa deje v školách. Školy sa tam musia pri každej návšteve pýtať svojho zriaďovateľa a ten jasne vyjadruje odpor voči ľuďom môjho formátu, lebo nie sú želateľní. V iných krajoch sa zriaďovateľ do tohto nestará a školy majú oveľa viac slobody. A samozrejme, že ide aj o individuálne sympatie riaditeľov. Mojím zistením je, že podľa toho, aký je riaditeľ, takí sú aj študenti. Ak je riaditeľ otvorený, liberálny, sebavedomý, má skutočný záujem o otvorenú debatu, aj študenti sú šťastnejší, otvorenejší. Zvláštne, ako tí naši lídri ovplyvňujú komunitu, v ktorej pôsobia…“

Počas prednášky Nicholson so študentmi hovoril aj o strachu a pocite bezmocnosti. No upozorňuje, že napriek tradičnému postoju „hlavne nevystrkovať hlavu“ je Slovensko moderný európsky štát, v ktorom ani nepohodlní novinári nie sú vystavení rizikám ako napríklad tí ruskí či ukrajinskí.

Téma číslo 1

Prípad Gorily odkryl ako náš štát slúži niekomu inému ako svojim občanom. Nicholson túto nepríjemnú pravdu udržiava v spoločenskom povedomí. Zároveň nastupujúcej generácii voličov priamo zdôrazňuje, že o budúcnosti rozhodujú práve oni. Čo sa dozvedel o mladých ľuďoch po toľkých spoločných rozhovoroch?

Vidím medzi nimi nebezpečný jav a to je, že minimálne 50% z každej triedy, ktorej som sa spýtal, chce ísť preč a na východe skôr bližšie k 80%. Takže napriek tomu, že majú nádej, že sa to tu dá nejakým spôsobom otočiť, väčšina z nich aj tak chce ísť preč. To je niečo , čo som nečakal, že to bude až taký veľký počet ľudí a o to viac si myslím, že je to tragédia. Je to síce niekde okrajovo spomenuté v médiách, ale toto by podľa mňa mala byť téma č.1, že čo s tou našou mládežou. Ako ich presvedčiť, ako vybudovať túto krajinu tak, aby to pre nich malo nejakú budúcnosť, nejakú víziu. Nerozumiem, prečo sa o tom viac nehovorí, lebo je to národná tragédia.

Sme radi, že Tom svoju odvahu, ktorú si priniesol zo zahraničia využíva práve u nás. Aj my chceme, aby sa sieť aktívnych mladých ľudí rozrástla tak, že politici si už nebudú môcť (a ideálne ani chcieť) robiť, čo sa im zachce.

foto: Tomáš Halász
Reportáž pripravili: Viktória Mlynárčiková a Michaela Kučová