Výzva k ľudskosti žiada predsedu vlády SR: Namiesto nezodpovedných vyjadrení konkrétne činy v prospech riešenia utečeneckej krízy.

Iniciátori Výzvy k ľudskosti dnes informovali o spôsobe prerozdelenia finančných prostriedkov prostredníctvom daru spoločnosti TIPOS. Výzva k ľudskosti v prvom kole podporila 6 projektov v celkovej hodnote 257 706,69 EUR, ktoré prakticky pomáhajú riešiť humanitárnu krízu na Balkáne a podporujú integračné aktivity pre utečencov v SR.

Občianska spločnosť je v prvej línii riešenia tejto situácie, sú ambasárdormi našej krajiny, na ktorých musíme byť mimoriadne hrdí”, povedala  Lucia Štasselová, spoluiniciátorka Výzvy k ľudskosti. Zároveň informovala, že v druhom kole môžu potenciálni záujemcovia predkladať svoje projekty až do konca decembra.

V tejto napätej situácii považujú zástupcovia Výzvy vyjadrenia premiéra, ktorý neváha používať princíp kolektívnej viny voči menšine žijúcej na Slovensku alebo spájať utečeneckú krízu s terorizmom, za neprijateľné a nezodpovedné. “V roku 2015 takéto vyjadrenia nemajú v Európe miesto. Na prekonanie dnešnej situácie potrebujeme v spoločnosti pokoj a spoluprácu, no premiérove slová idú presne opačným smerom. Dôrazne ho vyzývame, aby zmenil svoju rétoriku a namiesto strašenia občanov tejto krajiny radšej upokojil emócie,” hovorí riaditeľ Nadácie otvorenej spoločnosti Ján Orlovský.

Predstavitelia Výzvy vyjadrujú úprimnú sústrasť obetiam útokov v Paríži. “Musíme však pripomenúť, že utečenci utekajú presne pred tými osobami, ktoré sú strojcami týchto útokov. Ak niečo dnes z bezpečnostného hľadiska potrebujeme najviac, je to práve upokojenie situácie a jej reálne riešenie na celoeurópskej úrovni. Namiesto žalôb a silných výrokov by sme mali byť súčasťou riešenia, ktoré umožní čo najefektívnejšiu registráciu migrantov a ich triedenie medzi utečencov a osoby bez nároku na medzinárodnú ochranu. Prehadzovanie zodpovednosti a strkanie hlavy do piesku je cestou k chaosu, ktorý tu nikto nechce”, hovoria zástupcovia Výzvy k ľudskosti.

Autor/ka: Mirka Grófová 18.11.2015