Viac stíhame, menej míňame, sme efektívnejší, hovoria víťazi NGO Awards

Slovenské neziskové organizácie kráčajú s dobou, ako ukázal 1. ročník súťaže NGO Awards. Moderné technológie ich odbremenili od mnohých zastaraných procesov, vďaka čomu majú viac času a energie venovať sa svojmu poslaniu. Ocenenie za túto inovatívnosť si odniesli ZPP Radosť a Business Intelligence Club. Mimoriadnu cenu si odniesla aj Mamila o.z.

Nadácia otvorenej spoločnosti a Microsoft udelili na jubilejnom 10. ročníku vzdelávacieho podujatia Microsoft NGO Day ceny najlepším a najzaujímavejším projektom neziskových organizácií prihláseným do NGO Awards v kategóriách Technológia pre cieľové skupiny a Využitie pre vlastný rozvoj. ,,Možnosti týchto organizácií používať moderné technológie sú často obmedzené, preto im pomáhame aj tak, že sprístupňujeme naše technológie, zdroje a skúsenosti. Okrem ponuky softvéru sú to i workshopy, kde neziskové organizácie školíme, ako tieto technológie vyžívať čo najefektívnejšie,“ povedala Lenka Čábelová, manažérka komunikácie spoločnosti Microsoft na Slovensku a v Českej republike. Za každou neziskovou organizáciou sa ukrýva iný príbeh a poslanie, ktoré napĺňa. ,,Technológie zásadným spôsobom menia a zefektívňujú prácu, ak ich vieme ovládať. Je skvelé, ak ešte aj pomáhajú, napríklad ľuďom s postihnutím alebo sociálne ohrozeným skupinám. Iným príkladom môže byť vzdelávanie v oblasti IT či koordinácia dobrovoľníkov,“ hovorí riaditeľ Nadácie otvorenej spoločnosti Ján Orlovský.

Zľava - Tibor Koleják (Microsoft) Viera Červená (Mamila o.z.) Magdaléna Hrivniaková (Radost) Ján Báhidský (Business Intelligence Club) Ján Orlovský (Nadácia otvorenej spoločnosti)

Zľava – Tibor Koleják (Microsoft) Viera Červená (Mamila o.z.) Magdaléna Hrivniaková (Radost) Ján Báhidský (Business Intelligence Club) Ján Orlovský (Nadácia otvorenej spoločnosti).

Excel a Word ako terapeutický nástroj

Jeho slová len potvrdzujú skúsenosti Združenia príbuzných a priateľov Radosť, ktoré získalo cenu v kategórii Technológia pre cieľovú skupinu. ,,Zameriavame sa na ľudí s duševnými poruchami, mentálnym postihnutím a psychiatrickými diagnózami. Ukazujeme im, ako môžu zvládať bežný život, aby sa mohli začleniť sa do spoločnosti, ale aby aj rozpoznali nástrahy mediálneho sveta a sociálnych sietí,“ opisuje Magdaléna Hrivniaková zo ZPP Radosť. Ich klienti pracujú s aplikáciami Office 365. V Exceli sa učia napríklad zostavovať rozpočty, čo im dodáva pocit sebestačnosti, vo Worde si zasa píšu životopisy alebo žiadosti o prijatie do zamestnania a vďaka Skypu udržiavajú kontakty s priateľmi v zahraničí, ktoré by inak vyhasli.

 Nepotrebujeme externé disky a nestrácame súbory

V kategórii Využitie pre vlastný rozvoj bol ocenený Business Intelligence Club. Organizácia podporuje vzdelávanie a zdieľanie informácií vo všetkých oblastiach sociálnej práce a realizuje výskumy v športových, školských či mládežníckych zariadeniach, ktoré poskytujú sociálne a zdravotné služby. ,,Naši členovia majú bežné zamestnania a v klube  pracujú na neziskovom princípe. Office 365 nám umožnil vyššiu formu komunikácie, dáta si nemusíme posielať, čo nám prináša pohodlie a bezpečnosť, šetrí náš čas aj peniaze. OneDrive sa stal úložiskom, takže nepotrebujeme externé disky, nestrácame súbory a nemáme problém s konverziami dokumentov,“ vysvetľuje Ján Báhidský z Business Intelligence Club.

Mimoriadnu cenu v rámci NGO Awards udelili občianskemu združeniu Mamila, kde poskytujú pomoc, poradenstvo a podporu dojčiacim matkám. ,,Technológie využívame pri tvorbe školiacich materiálov, pripravujeme články, pozvánky na podujatia, ale i odborné prezentácie pre zdravotníkov. Outlook nám umožňuje efektívne sledovanie, filtrovanie a archivovanie emailov, ktorých dostávame okolo 1000 mesačne. Matka, ktorá nám napíše, dostáva odpoveď  na svoju otázku v krátkom čase a môže riešiť svoj problém, čo je výborné,“ dodáva laktačná poradkyňa Daniela Barbosová.

Efektívna a moderná neziskovka

Do 1. ročníka NGO Awards sa prihlásilo 12 projektov a víťazi mohli svoje riešenia odprezentovať počas NGO Day v Bratislave 60 ďalším neziskovým organizáciám. ,,Veríme, že víťazi prvého ročníka našej súťaže budú inšpiráciou pre ďalších jednotlivcov i organizácie v Českej republike a na Slovensku, aby pomocou digitálnych technológií dokázali meniť svet,“ zhodnotila Lenka Čábelová, manažérka komunikácie spoločnosti Microsoft na Slovensku a v Českej republike.

Viac informácií nájdete na: http://ngoday.osf.sk/

Autor/ka: Nadácia otvorenej spoločnosti 11.04.2017