Letná škola Superar v Srebrenici: Hudba spája srbské a bosnianske deti

Spevokoly Superar spájajú deti z rôznych prostredí. Ten prvý slovenský zastrešuje NOS-OSF a niekoľko detí z neho sa zúčastnilo aj veľkej letnej školy Superar-u v Srebrenici. V mieste, v ktorom došlo k masakru bosnianskych moslimov srbským vojskom, dnes funguje zbor spájajúci deti moslimské a srbské. Domáci spevokol počas školy hostil deti zo Slovenska, Rakúska, Rumunska, z rôznych kultúr a sociálnych vrstiev.

O silnom zážitku z toho, ako hudba pomáha prekonávať bariéry, píšu aj v reportáži pre BBC. Rakúska patrónka siete Superar, Doraja Eberle, si v článku spomína na začiatky postupného zbližovania, ktoré do miesta masakru spevokol priniesol:

Keď sme s letnou školou začínali, srbskí rodičia boli na ľavej strane a bosnianski napravo. Potom ktosi povedal: dajme do stredu kávovar – všetci radi pijú  kávu a fajčia. Takže to je všetko, čo bolo treba – kávovar a popolník,“ smeje sa a dodáva: „Rodičia vraveli, že zbor je prvá príležitosť, kedy môžu byť na svoje deti hrdí spolu.

Spoločné hudobné nácviky detí tak pomáhajú prekonávať vzájomné predsudky, stereotypy a strach z odlišnosti. Viac o tom, ako vnímajú rozdiely medzi sebou dnešné srbské a bosnianske deti a ako to na letnej škole vyzeralo, si môžete prečítať v článku Guya de Launeya.

Pod vedením zbormajstra Ismara Porica sa workshopov zúčastnili aj slovenské deti z Banskej Štiavnice. „Myslím, že pre deti to bol skvelý zážitok hlavne čo sa nadobúdania nových skúseností týka,“ hovorí Jana Klimeková, ktorá vedie štiavnický zbor, „či už po hudobnej stránke, kde mali možnosť zažiť ďalší veľký koncert spojený zároveň s pocitom veľkej zodpovednosti, alebo po stránke spoločenskej, keď stretli veľa nových ľudí a spoznali novú krajinu s trošku inou kultúrou.

Foto: ERSTESTIFTUNG /Dejan Petrovic

Galéria

Autor/ka: Nadácia otvorenej spoločnosti 12.08.2014