Na odkaz Jána Kuciaka nezabúdame ani po troch rokoch

19.02.2021

Od prvej vraždy novinára v slovenskej histórii prešli už tri roky. Odkaz Jána Kuciaka však stále žije v desiatkach reportáží, článkov, dokumentov a odhalení, ktoré sa postupne začali odkrývať po jeho vražde, a vo všetkých ľuďoch, ktorí sa rozhodli postaviť skorumpovanému systému a žiadať spravodlivosť pre Jána, Martinu i celú krajinu.

Nedávna štátna návšteva premiéra Igora Matoviča vo Francúzsku nepriniesla len množstvo vtipov o novom účese či nepodarených statusoch na Facebooku. Igor Matovič sa okrem prezidenta Macrona v Paríži stretol aj s tajomníkom organizácie Reportéri bez hraníc (Reporters Sans Frontieres) Christopheom Deloirom, ktorý mu odovzdal veľmi jasný odkaz:
 
„V súvislosti s vraždou Jána Kuciaka má Slovensko špeciálnu povinnosť. Mali by ste z vašej krajiny vytvoriť model pre slobodu médií v Európe.“
 
Pri pohľade na stav slobody médií u našich susedov v Maďarsku, Poľsku, ale aj v Českej republike Slovensko naozaj nevyzerá až tak zle. Hoci viacero vydavateľstiev skončilo v rukách finančných skupín či oligarchov, slovenský mediálny trh si bol zatiaľ schopný ochrániť istú pluralitu, pestrosť a nezávislosť. Zatiaľ čo maďarská vláda slobodné médiá prakticky zlikvidovala a poľský kabinet si z Maďarska berie čoraz viac inšpirácie, slovenská vláda začala hovoriť o lepšej ochrane novinárov a výraznejšom boji s dezinformáciami. Prípad Jána Kuciaka však veľmi bolestivo ukazuje, aká krehká je v skutočnosti sloboda médií. A aké dôležité je si ju neustále pripomínať.
 
Brutálna vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej Slovensko nepochybne zmenila. A minimálne na istú dobu ovplyvnila aj pohľad verejnosti na úlohu a potrebu kvalitných novinárov pre ochranu demokracie. Udalosti z februára 2018 vyvolali medzi ľuďmi vlnu solidarity, odvahy, spojili nás bez ohľadu na svetonázor, pôvod, vierovyznanie či národnosť. Vraždu Jána a Martiny odsúdil celý svet. Po dôkladnom vyšetrení prípadu volala Európska komisia i medzinárodné organizácie na ochranu novinárov. 
 
Vyšetrovanie vraždy Jána Kuciaka napokon postúpilo možno lepšie, ako sme sami dúfali. Polícii sa podarilo vypátrať jeho vrahov, ktorí boli minulý rok právoplatne odsúdení a pomáhajú s odhaľovaním ďalších vážnych prípadov. Slovensko i svet však stále čakajú na potrestanie objednávateľov tejto ohavnej vraždy. Konečná spravodlivosť je stále v nedohľadne. Prípad Jána Kuciaka však priniesol aj množstvo nových zistení, priznaní a detailov, ktoré postupne vykresľujú obludný svet, v ktorom novinári boli všeličo, len nie chránení a rešpektovaní.
 
Ani tri roky po vražde sme sa nedočkali dôkladného vyšetrenia sledovania a lustrácií desiatok novinárov z rôznych médií. Marián Kočner nebol potrestaný za vyhrážanie sa nielen Jánovi Kuciakovi, ale ani za zastrašovanie Adama Valčeka. Peter Tóth, ktorý sa priznal k organizovaniu sledovania reportérov, tiež dodnes nečelí spravodlivosti.
 
A keď sme si už mysleli, že podobné neprijateľné praktiky mocných sú minulosťou, začiatkom tohto roka sa objavili informácie o ďalšom sledovaní novinárky Moniky Tódovej ľuďmi s väzbami na bývalú vládnu stranu.
 
Ján Kuciak otvoril Pandorinu skrinku. Jeho práca a napokon aj smrť rozpútali prúd udalostí, vďaka ktorým dnes ani najvplyvnejší oligarchovia v krajine nie sú už nedotknuteľní. Aj vďaka jeho húževnatosti a kvalitnej investigatíve sa napokon vyšetrovateľom, prokurátorom a sudcom rozviazali ruky a hneď niekoľko prípadov, o ktorých Kuciak a jeho kolegovia písali, bolo konečne vyriešených a uzavretých.
 
Slobodné a nezávislé médiá sú jedným z najdôležitejších pilierov slobodnej a demokratickej spoločnosti. A príbeh Jána Kuciaka nám neustále dokazuje, aké dôležité je ich chrániť a podporovať v dôležitej a neraz i nebezpečnej práci. Veríme, že nám s tým pomôžete podporou projektu Novinárska cena a Fondu investigatívnej žurnalistiky, ktorý vznikol v roku 2018 s cieľom podporiť investigatívnu prácu slovenských novinárov, ktorí chcú pokračovať v Jánových šľapajach. Viac informácií o našich projektoch na podporu novinárov a nezávislej žurnalistiky nájdete na: www.novinarskacena.sk a www.fiz.sk .
 
 
Miroslava Širotníková, OSF

Čítajte naše príbehy

Naše projekty

Pozrite si na čom pracujeme.
zobraziť projekty

Newsletter