Novým predsedom Správnej rady Nadácie otvorenej spoločnosti sa stal Pavol Čekan

10.11.2022

Správna rada Nadácie otvorenej spoločnosti zvolila dňa 8. novembra 2022 za svojho predsedu Pavla Čekana – vedca a zakladateľa biotechnologickej spoločnosti MultiplexDX. Na tejto pozícii tak vystriedal Michaelu Benedigovú, ktorá z funkcie odstúpila v septembri 2022.

Nový predseda Správnej rady je vo vedeckom svete známy vďaka svojmu výskumu v oblasti diagnostiky rakoviny. Po doktoráte z biochémie, ktorý získal na Islande, pôsobil na Rockefeller University a tiež v prestížnom National Cancer Institute v Spojených štátoch amerických, kde neskôr založil vlastnú spoločnosť MultiplexDX. Čekan je autorom viac než 30 vedeckých článkov, jeho Hirschov index dosahuje skóre 21. Má na konte tiež tri medzinárodné patenty.

V roku 2017 sa z USA presťahoval domov na Slovensko. Do povedomia širokej verejnosti sa zapísal najmä počas pandémie Covidu-19. Ako výrobca špičkových PCR testov bol členom poradných grémií, stal sa členom Vedeckej rady Ministerstva zdravotníctva SR a patril tiež k zakladateľom iniciatívy Veda pomáha. Stal sa silným hlasom vedeckej komunity vo verejnej sfére.

V nedávnej minulosti Pavol Čekan pomáhal s rozvojom filantropie neziskovej organizácii Cesta von, ktorá realizuje prelomový projekt v oblasti rannej starostlivosti v rómskych osadách a vylúčených komunitách.

Po tejto skúsenosti sa Čekan rozhodol ešte viac angažovať v prospech rozvoja občianskej spoločnosti na Slovensku na poste predsedu Správnej rady OSF. Podľa vlastných slov pri ponuke neváhal aj kvôli svojim trom synom, pre ktorých chce zanechať lepšiu a otvorenejšiu spoločnosť.

Čaká nás veľa práce. Za posledné roky ľudia na Slovensku stratili dôveru v samých seba, v lepšiu vládu, v lepšie časy. O to viac majú strach z nového, o to viac sú nahnevaní a frustrovaní zo zlej sociálnej situácie, zo svojich neúspechov, zlého zdravotného stavu. Ale verím, že spolu s Fedorom Blaščákom, novým správcom nadácie a jeho tímom, ale aj s celou správnou radou nadácie, sa nám podarí zastaviť tento celospoločensky v mnohom degradačný proces“, povedal.

Rovnako ako v minulosti, aj dnes je na Slovensku dôležité budovať otvorenú spoločnosť. Je neakceptovateľné, aby sa tu hocikto z nás bál žiť len preto, lebo má iný názor, identitu, vierovyznanie, orientáciu, alebo národnosť ako väčšina. Ako predseda Nadácie otvorenej spoločnosti sa budem snažiť, aby naša nadácia silne podporovala ochranu práv a slobôd všetkých bez výnimky, aby naďalej slúžila ako patrónka rozvoja demokracie, aby cez mnohé svoje mimovládne projekty zlepšovala život na Slovensku“, dodáva.

Pavol do Správnej rady prišiel v čase, kedy Nadácia oslavuje svoje tridsiate výročie. Za 30 rokov sa v nej vystriedalo množstvo významných osobností spoločenského a verejného života. „V týchto chvíľach si spomíname na už nebohých zakladajúcich členov, Leva Bukovského a Jána Pišúta a sme hrdí, že na ich vedeckého ducha v Správnej rade nadväzuje aj náš nový predseda, významný slovenský vedec a osobnosť, Pavol Čekan. Ako deviaty predseda sa týmto pridáva do dobrej spoločnosti svojich predchodcov“, povedal Fedor Blaščák, správca Nadácie.

Vo funkcii predsedov a predsedníčok Správnej rady OSF v minulosti pôsobili: Rudolf Chmel (1992 – 1999), Mária Zelenáková (1999 – 2001), Iveta Radičová (2001 – 2005), Katarína Vajdová (2005 – 2008), Eugen Jurzyca (2009), Zuzana Kušová (2009 – 2015), Ivana Molnárová (2015 – 2020) a Michaela Benedigová (2021 – 2022).

Čítajte naše príbehy

Naše projekty

Pozrite si na čom pracujeme.
zobraziť projekty

Newsletter