Odtrhnutí od reality?

23.11.2016

S hrôzou i znechutením pozorujeme upadajúcu kvalitu verejnej diskusie. Žiaľ, nielen na Slovensku. Počuť však z úst „absolútne kľudného“ predsedu vlády SR na adresu niektorých novinárov, že sú „špinavé protislovenské prostitútky“, je neprípustné. Úrad predsedu vlády, jeho funkcia, mocenské postavenie, politická a občianska zodpovednost, ale i čisto ľudské hľadisko to jednoducho nepripúšťajú.

Áno, premiér je vystavený obrovskému tlaku a pravidelne aj mediálnym úderom. A hoci má právo myslieť si, že väčšina z nich sú podpásovky, nikdy nesmie klesnúť na túto úroveň slovníka a dešpektu.

V kauze MZV SR a otváracích podujatí k Predsedníctvu Slovenska v Rade EÚ predsa nejde len o celkovú výšku nákladov s nimi spojených, ale aj o to, či a ako je zabezpečená efektivita ich vynaloženia. Či by libreto našej historickej premiéry nemalo tvoriť čosi iné ako okázalý a trochu vyprázdenený slávnostny večer.

A tu asi niekde vzniká tá odtrhnutosť od reality, ktorú vyčítajú „elitám“. Na jednej strane totiž stojí odhodlanie Zuzany Hlávkovej, ktorá s vďakou prišla odovzdať to, čo sa na prestížnej univerzite naučila. A proti nej mašinéria úradu, ktorý nemá čas ani chuť vysvetľovať, že povinný „desiatok“, ktorý na začiatku možno nebol ani v hre, sa nakoniec predsa len musí odviesť ľuďom v pozadí. Ľuďom, ktorí nikdy nezdieľali tú úctu k Predsedníctvu v Rade EÚ, ako ju na tlačovke deklarovali premiér a minister zahraničia. Pre ľudí v pozadí je aj táto udalosť len ďalšia príležitosť, ako odkloniť časť verejných zdrojov do vlastnej peňaženky…

Preto si dovolíme tvrdiť, že to nie je RTVS, kto plodí na Slovensku extrémizmus, pán premiér. Tento nebezpečný fenomén tu plodí fakt, že počet káuz nehospodárneho nakladania s verejnými zdrojmi už dávno prekročil únosnú mieru. V ich pozadí stoja ľudia, ktorí sa cynicky smejú nám všetkým, vrátane vás, pán premiér. Kým oni sa vyškierajú spoza hrubých skiel svojich víl, vy musíte ísť obhajovať neobhajiteľné slovníkom, ktorý vám neprislúcha a zráža vašu dôstojnosť. Na túto mieru arogancie ľudí v pozadí však už opľuť mladú ženu a novinárov stačiť nebude. Symbolika týchto udalostí nás môže strhnúť do špirály, z ktorej nebude návratu.

Vyzývame vás preto, aby ste sa otvorene postavili k tomu, po čom verejnosť už dávno volá – riadiť túto krajinu zodpovedne, eticky, spravodlivo a tak, aby slúžila všetkým svojim občanom a nielen zopár mocným.

Čítajte naše príbehy

Naše projekty

Pozrite si na čom pracujeme.
zobraziť projekty

Newsletter