Pomôžme rómskym deťom, ich rodinám a komunitám na Ukrajine

4.03.2022

Nadácia otvorenej spoločnosti spoločne s Nadace OSF vyhlasujú zbierku na pomoc pre rómske rodiny na Ukrajine.

V Nadácii otvorenej spoločnosti s rómskymi a sociálne znevýhodnenými deťmi a ich rodinami pracujeme už dlhodobo a vieme, že potrebujú našu pomoc a podporu aj v bežnom živote. Vojnový konflikt na Ukrajine uvrhol množstvo rómskych rodín do obrovskej paniky a neistoty. Mnohí opúšťajú svoje domovy, často v panike a bez akejkoľvek batožiny. Všetci žijú v nesmiernom strachu a zmätku, bez základných životných istôt, potrebnej pomoci a informácií.  

Pomoc potrebujú samozrejme všetky deti a rodiny na Ukrajine, ale naše skúsenosti ukazujú, že tak ako sú deti a rodiny z marginalizovaných komunít na okraji záujmu aj v štandardných podmienkach, v extrémnych situáciách sa tento rozdiel násobí. Krízy z minulosti ukázali, že Rómovia a sociálne znevýhodnené skupiny nemajú dostatok kontaktov, informácií, sociálnych väzieb, ani finančné rezervy a nemajú sa na koho v tejto hraničnej situácii obrátiť. Potrebujú od nás špeciálnu pomoc.

Vojna na Ukrajine je absolútny extrém, na ktorý nebol pripravený nikto a práve preto musíme aj dnes myslieť na tých najzraniteľnejších. Najprv predsa pomáhame tým, ktorí sa topia, až potom vytiahneme tých, ktorí sa držia kraja. 

Potvrdzuje to aj Lukáš Houdek, ktorý pred rokmi mapoval situáciu Rómov po vojne v Kosove. „Kvôli štrukturálnej diskriminácii a predsudkom verejnosti sa na nich zabúdalo a Rómovia potom dlhodobo žili bez väčšej pomoci v rozvalinách alebo na zdraviu škodlivých miestach – napríklad v kontaminovanom tábore v Kosovskej Mitrovici, kde v dôsledku znečistenia niekoľko ľudí (vrátane detí) zomrelo.

V Nadácii otvorenej spoločnosti sa už dlhodobo venujeme terénnej práci s rómskymi a sociálne znevýhodnenými deťmi a ich rodinami a súčasne koordinujeme sieť Roma early years network na Slovensku. Nadace OSF sa venuje Včasnej starostlivosti, podporuje české projekty a aktivity zamerané na prácu s rómskymi a sociálne znevýhodnenými deťmi a ich rodinami a iniciovala vznik Platformy pro včasnou péči. Preto sme sa v aktuálnej situácii prirodzene rozhodli podporiť organizáciu, ktorá robí podobnú prácu na Ukrajine.

Prispieť môžete buď priamo na linku nižšie, alebo kúpou jedného z obrazov, namaľovaných rómskymi deťmi z materských a základných škôl, s ktorými spolupracujeme v rámci našich projektov. Aukcia prebieha do nedele, 6.3.2022, na našom facebooku.


PRISPEJTE DO ZBIERKY


Všetky prostriedky zo zbierky venujeme ukrajinskej nadácii Transcarpathian Regional Charitable Foundation „Blago“, ktorá pôsobí v teréne v Zakarpatskej oblasti, najlepšie pozná miestne pomery a navyše koordinuje aj sieť odborníkov a organizácii venujúcich sa práci s rómskymi deťmi, rodinami a komunitami.

S riaditeľkou tejto nadácie, Eleonorou Kulčar, sme od začiatku v kontakte. Deň po zverejnení zbierky nám napísala: „Všetkým vám ďakujeme za to, že vám nie je ľahostajná táto hrôzostrašná vojnová situácia na Ukrajine. Medzi ľuďmi vládne obrovská panika, strach a hrôza. Rómovia prichádzajú k nám do Zakarpatskej oblasti, zatiaľ sa tu neudiali žiadne nepriateľské útoky, ale je tu veľké množstvo utečencov. Posielame ich k tunajším rómskym rodinám, do ich domovov. Hoci tu sú aj možnosti núdzového ubytovania v kostoloch, chýbajú tam postele, matrace, posteľná bielizeň, hygienické potreby, lieky, rýchlovarné kanvice a pod. Veľmi potrebná je aj psychologická pomoc pre deti, pretože prežili obrovskú hrôzu a strach. Stále preto žiadame o pomoc – finančnú aj materiálnu.“

Aktuálne budú prostriedky využité predovšetkým na distribúciu materiálnej a ďalšej humanitárnej pomoci ukrajinským utečencom z rómskej komunity. Neskôr tieto prostriedky využijeme na zmiernenie následkov tohto brutálneho a ničivého vojnového konfliktu.

Ďakujeme, že pomáhate tým najohrozenejším rómskym deťom a ich rodinám na Ukrajine spolu s nami!

Čítajte naše príbehy

Naše projekty

Pozrite si na čom pracujeme.
zobraziť projekty

Newsletter