Zakladateľ Open Society Foundation George Soros obdržal od prezidenta USA Joea Bidena najvyššie občianske vyznamenanie

8.01.2025

Zakladateľ Open Society Foundation George Soros obdržal od prezidenta USA Joea Bidena najvyššie občianske vyznamenanie – Prezidentskú medailu slobody. Ocenenie získal za svoje filantropické aktivity, s ktorými začal na konci 70. rokov – štipendiami pre černošských študentov v Južnej Afrike počas apartheidu.

Jeho prístup k filantropii bol vo svojej dobe revolučný – založený na priamej spolupráci s miestnymi komunitami – metóda, ktorá sa neskôr v donorskom prostredí stala široko akceptovanou. Rešpekt (no tiež pohŕdanie a nenávisť) si ako filantrop získal aj za odvahu svojimi peniazmi ovplyvňovať veľké spoločenské a politické témy.

Za viac než 40 rokov venoval na podporu hodnôt liberálnej demokracie a otvorenej spoločnosti 32 miliárd USD, čo z neho robí v pomere k celkovému osobnému majetku jedného z najveľkorysejších filantropov moderných dejín. Sieť nadácii OSF pôsobí vo viac než 60 krajinách sveta.

V roku 1984 založil prvú OSF v komunistickom bloku – v Maďarsku. V tom čase podporoval tiež disidentov v Poľsku aj v Československu a významne tak prispel k demokratickým zmenám v roku 1989. Soros bol vôbec prvým filantropom, ktorý prišiel na konci roku 1989 Československu na pomoc, aby živelnosť revolučného ducha otvorenej spoločnosti pretavil do každodennej praxe. A neprestal ani po tom, čo mu slovenská vláda neumožnila založiť Stredoeurópsku univerzitu v Bratislave a český premiér Václav Klaus v roku 1991 nedodržal dohodu o odovzdaní budovy pre univerzitu v Prahe.

Svoje aktivity realizoval najskôr cez Nadáciu Charty 77, neskôr založil samostatnú nadáciu v Prahe a 11. 11. 1992 aj slovenskú pobočku. Tá sa na Slovensku v čase mečiarizmu stala pilierom obrany demokracie a podpory občianskej spoločnosti. Financoval štipendiá pre študentov, podporoval nezávislé médiá, akademické inštitúcie, osobitne mu záležalo na zlepšovaní postavenia Rómov.

Za dvadsať rokov daroval na Slovensku viac než 60 miliónov dolárov. Neexistuje žiadny domáci filantrop, ktorý by sa mu v objeme pomoci vyrovnal. Správal sa ako skutočný filantrop a slovenský vlastenec. Zo Slovenska sa ako donor definitívne stiahol v roku 2012.

Vyznamenanie v Bielom dome prevzal syn Alex Soros, ktorý od roku 2022 nahradil svojho otca vo vedení OSF.

„Koncepcia otvorenej spoločnosti vyžaduje, aby ľudia pre spoločné dobro prinášali obete.“

George Soros

Čítajte naše príbehy

Naše projekty

Pozrite si na čom pracujeme.
zobraziť projekty

Newsletter