Prečo ľudia prijímajú úplatky?

, ,

Združenie Proti korupcii pripravilo s podporou Fondu pre MVO II. ročník literárnej súťaže na tému korupcie. Prečítajte si ocenenú prácu Martina Beňa zo žilinského gymnázia na Varšavskej ceste 1.

Prečo mnohým ľuďom neprekážajú úplatky

Ľudia už od dávnych čias vymieňali svoje cennosti a hodnoty za vplyv, moc a následne ich použitím aj schopnosť ovládať druhých. Prvé znaky podplácania čiže korupcie v Uhorsku sa spočiatku prejavovali v 15. storočí, kedy sudcovia brali tzv. dary pred súdnym pojednávaním, čo ale vtedy nebolo zakázané, teda zákon to povoľoval. Odvtedy akoby sa úplatky stávali prirodzenou súčasťou realizovania vlastných záujmov v evolúcii ľudstva až do dnešných dní.

Aby som vystihol situáciu, kedy ľuďom neprekážajú úplatky, spomeniem často skloňované povolanie. Predstavte si, že ste sudca. Plat máte priemerný, až sa vám zdá, že ohodnotenie vášho výkonu na vašej pozícii je neadekvátne. Kamarátom vravíte, ako sa máte super, že neviete, čo s peniazmi, ale realita je taká, že ich až tak veľa nemáte. Ste frustrovaný a zrazu za vami príde klient, ktorý cíti, že jeho prípad je ohrozený a že protistrana má dosť dôkazov, aby prehral. Lenže to si on nemôže dovoliť. Ponúkne vám dar na znak priateľstva, často v hotovosti. V túžbe po peniazoch, ktoré si tak želáte, vám spravodlivosť a morálne hodnoty nič nehovoria, čiže vám to ani neprekáža.

Koreň celého problému je v tejto otázke. Prečo ľudia prijímajú úplatky dobrovoľne ? Niektorí preto, lebo si na výplatnej páske nájdu každý mesiac rovnakú sumu, s ktorou nie sú spokojní a na nové Audi jednoducho nemajú. Iných to podľa mňa baví. Cítia sa dôležito a ten pocit z nich robí majstrov sveta. A do tretice sú ľudia, ktorí nemajú na výber, majú málo peňazí, lebo väčšinu minú na hypotéky a sú radi, že majú kde bývať. Peniaze navyše sú vždy vítané a morálne zásady zabudnuté.

Medzi najviac ohrozené povolania patria lekári, sudcovia a politici. Čiže funkcie, ktoré priamo ovplyvňujú ľudí a ich život. Vyššie postavený politik má možnosti, aké nemá ani prezident. Môže spraviť takmer hocičo. Na Slovensku sme na tom tak, že tu politici spĺňajú svoje možnosti do slova a do písmena. Robia si hocičo. A stávajú sa terčom úplatkov. Ale keďže im nikto nič nemôže, úplatky si pokojne zoberú. Je im jedno, aký zákon vydajú alebo koho oslobodia. Aj oni musia z niečoho žiť, nie ? Napríklad taký lekár vám nikdy nezaručí bezpečnú operáciu, ale keď mu zaplatíte, môžete sa dostať na operačný stôl aj o mesiace dopredu. Takúto službu si ale nemôže dovoliť hocikto. Preto je korupcia v zdravotníctve jedna z najšpinavších a najnespravodlivejších. Ale vášho ,,anjela strážneho“ môžete o týždeň v ordinácii vidieť s fotkami vylepenými po stenách z dovolenky v Dubaji. Nie, nerobil nočné zmeny.

Aby sme porozumeli, prečo sú ľudia ochotní sa nechať zapredať, nahliadnime opäť do histórie. Naša civilizácia je už od úplného začiatku sebecká. Spomeňme si na Adama z raja, ktorý neodolal a aby si splnil sebeckú túžbu, odtrhol jablko zo stromu a zjedol ho. Boh ho za to potrestal a z raja vyhostil jeho aj Evu. Tak aj my, terajšia generácia, skazená materializmom, nedokážeme povedať nie na ponuky, v ktorých vidíme lepšiu budúcnosť. Človek je nepoučiteľný, rovnakú chybu spraví minimálne dvakrát v živote, a teda aj my jednáme sebecky ako Adam. A rovnako sa nám to vypomstí.

Napriek faktu, že za korupciu, teda za branie/dávanie úplatku, si je zodpovedný každý jedinec, som toho názoru, že toto spoločenské fiasko si vytvorili ľudia sami. Je to pyramída a začína sa štátnymi orgánmi, tie sú podplatené zase vyššími vrstvami, mafiou a bohatými investormi. Teda v novom režime, ktorý sa nazýva kapitalizmus, si musí každý dať otázku: ,,Som alebo nie som pripravený zradiť samého seba ?“

Autor/ka: Martin Beňo 8.07.2015

Aktuality