Aby politici hrali fair-play

, ,

Slovensko v roku 2008 nevýhodne odpredalo emisné kvóty garážovej firme. Odhaduje sa, že tým prišlo o 66 miliónov eur. Napriek závažnosti kauzy úrady jej vyšetrovanie zastavili. V roku 2014 však Aliancia Fair-play zverejnila nové významné informácie o prípade.

Zistili, že spolupracujúca švajčiarska prokuratúra poskytla ešte v roku 2012 slovenskej strane informácie o vysokom štátnom úradníkovi, ktorý sa mal na danom obchode obohatiť. Spis podľa Fair-play obsahoval totožnosť daného úradníka, bankové účty i predmetné bankové prevody. Generálna prokuratúra SR najprv vyhlásila, že takéto informácie v spise nie sú a vecou sa ďalej nezaoberala.

Aliancia Fair-play preto podala trestné oznámenie. Zároveň sa obrátila aj na občanov s prosbou, aby pomohli vytvoriť na prokuratúru tlak a žiadali výsledky. Vytvorili online petíciu, ku ktorej sa pridalo viac ako 1300 ľudí. Oslovili tiež poslancov a prezidenta a vyzvali ich aby aj oni žiadali od prokuratúry vysvetlenie. V septembri 2014 špeciálny prokurátor potvrdil, že dané informácie majú – no vraj nešlo o úradníka, ale o osobu s politickou minulosťou.

Kauza Emisie je jedna z mnohých, ktoré v rámci projektu Verejní činitelia pod občianskym drobnohľadom Aliancia Fair-play pomáha riešiť. Venovali sa tiež kauze Váhostav, schránkovým firmám, či excesom Štefana Harabina na Najvyššom súde. „Aliancia buduje občiansky watch-dog nad verejnou správou postavený na predpoklade, že systematická občianska kontrola vytvára účinnú bariéru korupcii a zneužívaniu moci,“ hovorí Pavol Lacko, člen investigatívneho tímu organizácie.

Aktivity, ktoré takýto občiansky watch-dog obsahuje, sú veľmi rôznorodé. Aliancia okrem samotného odhaľovania káuz svoje zistenia publikuje v médiách, zapája a mobilizuje verejnosť, kontroluje a monitoruje činnosť verejných inštitúcií a snaží sa tak dosiahnuť účinnú nápravu. K tomu využíva aj niekoľko inovatívnych technologických nástrojov ako je napríklad Datanest či Otvorené zmluvy, ktoré zbierajú a v prístupnej forme uverejňujú otvorené dáta štátnych, verejných inštitúcií či samospráv. Tým uľahčujú verejnosti kontrolu nad ich hospodárením, personálnym obsadením a podobne.

„Vláda jednej politickej strany a jej vplyv nad verejnými inštitúciami, ako aj slabá vymožiteľnosť práva a opozícia, podľa nás predstavujú značné riziko a potrebujú silnú protiváhu,“ hovorí Lacko. A tú Aliancia vytvára, o čom svedčia aj jej výsledky. Počas trvania projektu poslali úradom 150 žiadostí o informácie, viac ako 100 krát sa vyjadrovali pre médiá k aktuálnym kauzám, zrealizovali 5 kampaní, podali 2 trestné oznámenia a mnoho ďalších sťažností či odvolaní a tiež sa, v neposlednom rade, zúčastnili 15 stretnutí pracovných skupín ku tvorbe alebo zmene zákonov.

O organizácii Aliancia Fair-play je dlhodobou protiváhou moci. Je štandardné neziskové a nestranícke občianske združenie, ktoré v roku 2002 založila bývalá novinárka Zuzana Wienk. Za 13 rokov pomáhali odhaliť alebo posunúť ďalej kauzy ako fiktívni darcovia SDKÚ, nástenkový tender, emisie či Váhostav. Prispeli k pádu Štefana Harabina, na politikaopen.sk zverejňujú majetok politikov, stoja za Hedvigou Malinovou a spolu s VIA IURIS hľadajú a oceňujú odvážnych občanov – Biele Vrany. Okrem toho, že upozorňujú na systémové problémy a konkrétne zlyhania politikov, snažia sa aj o vyvodzovanie zodpovednosti a prichádzajú s návrhmi na zmenu nefunkčných zákonov.

Autor/ka: Mirka Grófová 1.10.2015

Aktuality