Queer festival v Bratislave: Nemusíme žiť v čierno-bielom väzení, hovorí organizátor

, , ,

Pri stánkoch LGBTI aktivistov sa zastavovali najmä zahraniční turisti. Učiteľka zo základnej školy si pýtala pre deti letáky a informačné materiály.

Tretia augustová sobota patrila v priestoroch Starej tržnice LGBTI komunite. Už po tretí raz sa konala prehliadka aktív organizácií zaoberajúcimi sa právami sexuálnych menšín.

Samotná akcia pritom prebiehala počas tradičných trhov. Zatiaľ čo ľudia na prízemí si mohli vybrať z domácich syrov, vín, zeleniny či ovocia, na poschodí prebiehala burza kníh, Radio Kiki, svoje predstavenie pre najmenších malo aj bratislavské mestské divadlo.

„Mojím zámerom je ukázať pestrosť LGBTI komunity. Na jednej strane chcem podporiť týchto  ľudí, aby boli schopní vnímať svoju rôznorodosť a nespútavali sami seba do stereotypov. A rovnako mojim cieľom je komunikovať s väčšinovou spoločnosťou, aby si uvedomovala, akým veľkým prínosom je diverzita,“ uviedol organizátor akcie Roman Samotný.

IMG_2470

Festival sa podľa neho snaží byť miestom, kde ľudia môžu byť slobodní od rodových stereotypov a kde nemusia žiť v „čierno-bielom väzení“.  Návštevníci si mohli pozrieť filmy Filmového festivalu inakosti, rozprávať sa s trans ľuďmi o ich živote, spoznať príbeh prvého homosexuálneho aktivistu Imricha Matyáša. Nechýbala ani živá knižnica – teda miesto, kde sa mohli návštevníci anonymne porozprávať a vypočuť si príbehy transrodového profesionálneho športovca alebo osoby, ktorá necíti príslušnosť k žiadnemu rodu.

„Myslím si, že sa to vždy pretaví do atmosféry, ktorá je uvoľnená a priateľská,“ dodal. Na podujatí sa predstavilo aj LGBTI divadlo No Mantinels a Iniciatíva Inakosť. Nadácia otvorenej spoločnosti podporila vlani ich projekty Dúhový rok a Slovak Queer Festival v rámci grantového programu Finančného mechanizmu EHP.

Okrem nich sa na podujatí predstavili aj občianske združenia TransFúzia, LGBT workout, Lotosové kvety, Q-centrum, PRIDE Dúhové Košice.

„Bolo to v pohode, nezaznamenali sme nejaké negatívne komentáre alebo verbálne útoky. Mám pocit, že už si na to aj verejnosť zvykla a akceptuje nás,“ myslí si Andrej Kuruc, zakladateľ divadla NoMantinels, ktoré sa dlhodobo venuje vo svojich predstaveniach témam ako homosexualita rodová rovnosť, či najnovšie imigrácia.

Na podobné akcie je zvyknutý. Počas niekoľkých rokov pôsobenia vystupovali na hudobných festivaloch i v regiónoch. Organizujú tiež divadelný festival Queer Drama, ktorý je prehliadkou inscenácií s LGBTI tématikou.

Pri stánkoch neziskoviek sa najčastejšie zastavovali zahraniční turisti, ale i seniori a rodičia s deťmi.

„Ľudia zo zahraničia sa nás pýtali, ako je to  vnímaním homosexuality na Slovensku, zaujali ich letáky. Dokonca prišla aj mladá učiteľka, ktorá si pýtala informačné materiály pred deti do školy,“ pousmial sa Kuruc.

Festival Radio Kiki pokračoval v popoludňajších hodinách koncertmi v novootvorenej queer kaviarni – Tepláreň Café a večer vystúpeniami zahraničných LGBTI umelcov  v KC Dunaj.

Autor/ka: Rudolf Sivý 27.08.2015

Aktuality