Príbehy, ktoré treba spoznať

Len málo z nás si dokáže predstaviť aký je to pocit opustiť svoj domov, všetkých priateľov, či rodinu a začínať niekde odznova. Hráči „Výber sveta“, ktorí nastúpili proti multikultúrnemu tímu Different Colours United, tvorili práve utečenci, z ktorých si každý jeden takýto príbeh nesie so sebou.

„Jeden z hlavných cieľov Svetového dňa utečencov je zvýšiť o nich povedomie, pretože veľa ľudí si neuvedomuje, kto vlastne utečenci sú a prečo prišli do inej krajiny,“ vysvetľuje Nancy Polutan, ktorá prišla v mene Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) športovcov podporiť.

Je dôležité deliť sa o ich príbehy a hovoriť o ich skúsenostiach, pretože utečenci to sú muži, ženy, deti, celé rodiny. A my môžeme upozorniť na ich príbehy a to, ako ich nútený útek z domovskej krajiny ovplyvnil a ako sa snažia nájsť nový život v krajine azylu a zapájať sa do spoločnosti. A aj toto je dobrý spôsob, ako prepojiť ľudí z rôznych prostredí a vidieť, ako sa možno naučiť fungovať v novej kultúre aj napriek problémom, ktorým utečenci musia čeliť.

Otvorenosť a rešpekt

Cieľom projektu Šport spája (ktorý okrem turnajov prináša aj rôzne diskusie a workshopy) je zmena. V spoločnosti, v nás samých, v atmosfére, ktorú vytvárame pre ľudí, ktorí potrebujú našu pomoc. Pre vytvorenie dôstojných podmienok na život v novej krajine netreba veľa, chce to možno len trochu otvorenosti a rešpektu, ktoré koniec koncov potrebuje každý z nás. „Myslím, že pocit integrácie a bezpečia prichádza, keď viete, že máte domov, nejaké miesto na život, že vaše deti chodia do školy a vaša rodina je spokojná, môžete chodiť do práce a ovládate jazyk, no stále ste schopní udržať si vlastnú kultúrnu identitu aj v tejto novej spoločnosti. Myslím, že vtedy sa utečenci naozaj opäť cítia doma,“ uviedla Nancy Polutan.

Podujatie s názvom Medzi nami si vítaný je súčasťou projektu Šport spája, podporeného z Programu podpory mimovládnych organizácií – Demokracia a ľudské práva, ktorý je súčasťou implementácie Finančného mechanizmu EHP 2009-2014. Prostredníctvom tohto Programu sa donorské krajiny, Island, Lichtenštajnsko a Nórske kráľovstvo podieľajú na znižovaní hospodárskych a sociálnych rozdielov v Európskom hospodárskom priestore.

foto: Tomáš Halász
Reportáž pripravili: Zuzana Neupauer a Michaela Kučová